Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda kürtaj ve kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Çeşitli nedenlerle bazen gebelik sonlandırılmak zorunda kalınıyor. Kürtaj her bayan için oldukça zor ve ruhsal olarak etkilenilen bir olaydır. Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Kürtajdan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kürtajdan sonra hasta taburcu edilir. Eğer lokal anestezi yapılmış ise hasta 30 dakika içinde evine gidebilir. Genel anestezi de ise hastanın taburcu olma süresi biraz uzayabilir. Hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilir. Kürtaj sonrasında kanama, regl kanamalarına benzer kanama görülebilir. Bu normal bir durumdur, telaşlanmaya gerek yoktur. Bu kanamaların süresi 10–15 gün arasında değişir. Kürtaj işleminden 10 gün sonra ultrasonografi ile rahim içi kontrol edilerek parça kalıp kalmadığına bakılır. Kürtajdan bir hafta sonra mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli ve ultrason ile parça kalınıp kalınmadığına bakılmalıdır.

Bazı hastalarda kürtaj sonrası kanama görülmeyebilir ya da çok az bir kanama olabilir. Ayrıca kürtaj sonrasında adet ağrısına benzer ağrılar da görülebilir. Bu nedenle doktorunuz ağrı kesici ve herhangi bir enfeksiyon riskine karşı size antibiyotik verecektir.

Kürtajdan sonra 20 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Kürtajdan sonra 3 hafta boyunca cinsel ilişki uygun değildir. Bayanların merak ettiği sorulardan biriside kürtajdan sonra ne zaman banyo yapılacağıdır. Kürtajdan sonra ayakta ılık bir duş alınabilir. Oturarak ya da sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Ayrıca deniz ve havuza girilmemeli, küvette banyo yapılmamalıdır. Bayanlar kürtaj sonrasında dikkatli olmalıdır.

Kürtajdan sonra 4-6 hafta arasında regli olunur. Kürtaj olunan ilk gün reglinin ilk günü kabul edilir. Böylece hasta 4 hafta sonra tekrar regl olur. Eğer 40 gün içinde regl olunmazsa doktora gidilmelidir. Regl süresi her bayanda değişiklik göstermektedir. Bazı bayanlar kürtajdan 30 ya da 40 gün sonra regl olabilir.

Tekrar hamile kalmak konusunda da aceleci davranmamak gerekir. Doktorunuz size 3 ay ya da 6 ay hamile kalmamanız konusunda bilgi verecektir. Genellikle kürtaj sonrasında 3 ay hamile kalınmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.