Kusmanın Tehlikeli Olduğu Durumlar

Kusmanın Tehlikeli Olduğu Durumlar

Bebeklerde zaman zaman kusmalar görülmektedir. Birçok nedenden dolayı bebekler kusabilir. Bazı bebekler ise ağladıklarında kusmaya başlar. Çoğu bebekte ise kusma esnasında, ağladıkları sıkça görülür. Böyle durumlarda anneler endişe yaşamaktadır. Bebeklerin kusmaları ve kusarken de ağlamaları normal midir? Diye anneler merak etmektedir. Bebeklerin ilk doğdukları zamanlarda kusmaları normal bir durumdur. Her bebek yeni doğduğunda beslendikten sonra kusabilir. Bunun nedeni bebekler anne sütünün tadını yeni yeni alıyorlardır ve alışamamış olmaları da normaldir. Bu yüzden doğumdan sonraki günlerde kusan bebeklerden korkmamak gerekir. Ancak kusmanın da tehlikeli olduğu zamanlar vardır. Peki, kusmalar ne zaman tehlikeli olur?

Bebekler sadece yeni doğdukları dönemde kusmazlar. Bebeklerin kusma sorunu yaşamaları araba tutması, hazımsızlık ya da çok fazla ağlamaktan dolayı da oluşabilir. Böyle durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Ne zaman endişelenmeliyiz diye soracak olursanız; bebeğinizin ağzında bir kuruluk varsa, altını eskisinden daha az kirletiyorsa, devamlı ağlıyorsa ve ağlarken de kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Yeni doğan bebekler çoğu zaman doyduklarını anlamadığı için fazla yer ve aşırı yeme sebebiyle kusar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız endişelenmeyin, bu oldukça normal bir durumdur. İlerleyen zamanlarda bebek kusma ve ishal gibi sorunlar yaşayabilir ve fazla da yemez ise bunun sebebi herhangi bir virüs olabilir. Bebek virüsten kurtulduğu zaman yine eski normal düzenine dönecektir.

Kusmanın tehlikeli olduğu durumlar;

· Bebeğin 3 aylıktan daha küçükken 38 derece ve daha yüksek ateşi var ise aynı zamanda kusma sorunu da varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Eğer bebek 3 aylıktan büyük ise ve 39 derece ve daha yüksek ateşi varsa kusmalar tehlikeli olabilir. Böyle durumlarda hemen bebeği doktora götürmek gerekir.

· Bebeğiniz mide bulantısı şikâyeti yaşıyor ve kusuyorsa, midesi boş olduğu halde iştahsız ve yemek yemek istemiyorsa doktor yardımı alınmalıdır. Kusma böyle durumlarda tehlikeli olabilir.

· Bebeğiniz güçlü bir şekilde kusuyor ve kusma süresi 12 saati geçiyorsa acilen bir doktora başvurmak gerekir.

· Bebeğiniz kusarken nefes darlığı çekiyorsa kusma böyle durumlarda tehlikelidir.

  • Kusarken karnı şişiyorsa hemen bir doktora götürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.