Lohusa şerbeti nedir, nasıl yapılır?

Lohusa şerbeti nedir, nasıl yapılır?

Eskilerden beri loğusa şerbeti, vazgeçilmez adetlerimizden birisidir. Yeni doğum yapmış kadına lohusa denir. Lohusa şerbeti ise, ziyarete gelenlere servis edilir. Lohusa şerbetinin konulduğu sürahi bebeğin cinsiyetine göre farklı renklerde ve şekillerde süslenir. Gelen kişilere loğusa şerbeti ikram edilir. Ayrıca loğusa şerbetinin süt yapma özelliği de vardır. Yeni doğum yapmış bayanların gün içinde lohusa şerbeti içmesi önerilir. Kısaca lohusa şerbeti anne sütünü arttırır ve yeni doğan bebeği görmeye gelenlere ikram edilir.

Lohusa şerbeti anneyi rahatlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Annenin kendini rahat hissetmesi anne sütünün artmasını sağlar. Lohusa şerbeti çeşitli baharatların ve kırmızı gıda boyasının karıştırılması ile hazırlanır. Kırmızı gıda boyası yerine loğusa şekeri de kullanılabilir. İsteğe göre kaynatılarak sıcak şekilde ya da soğuk şekilde ikram edilir. Lohusa şerbetinin malzemelerini baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Lohusa şerbetinin yapılışı;

Malzemeler; lohusa şekeri, 1 litre su, 15 tane karanfil, 4 tane çubuk tarçın, toz şeker.

Yapılışı; öncelikle loğusa şekerleri bir tencerenin içine konur. Ardından toz şeker, karanfil, tarçın ve su ilave edilir. Tüm malzemeler karıştırılarak ocağın üzerine konulur. Su kaynamaya başladığında lohusa şekeri de erimeye başlar. Şeker eridiğinde bir taşım daha kaynatılır. Şeker tamamen erdiğinde şerbetimiz de hazır olmuş demektir. Süzülerek soğumaya bırakılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.