LOHUSALIK

LOHUSALIK NEDİR?

Gebelik dönemi her ne kadar zor olsa da anneler hayatlarının en güzel döneminin gebelik dönemi olduğunu söyler. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk an, ilk kalp atışları ya da ilk tekme atışı annelerin hiç unutamadığı anlardandır. Zaman su gibi akıp geçiyor ve artık sıra doğuma geliyor. Minik bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz. Gebeliğiniz sonlanıyor ancak anne adayı yeni bir döneme giriyor. Loğusalık dönemine! Bu dönem de en az hamilelik dönemi kadar önemlidir. Çünkü artık vücut eski düzenine dönmeye çalışıyordur. Hamileliğe alışan vücut, doğumdan sonra tekrar eski halini alana kadar anne bu döneme çok dikkat etmelidir. Loğusalık döneminde hamilelikte de olduğu gibi annede fizyolojik ve duygusal değişimler olur. Loğusalık; bebeğin doğumu ile başlayan ve tekrar vücudun gebelikten önceki haline gelmesine kadar devam eden bir süreçtir. Bu süre yaklaşık 6 hafta sürer. Gebelikten sonraki 6 haftalık döneme loğusalık, anneye ise loğusa denir.

Loğusalık döneminin en önemli özelliği bebeğin doğması ile birlikte meme bezlerinin süt salgılamasıdır. Genel olarak bakıldığında loğusalık; genital organların eski haline dönmesi, süt salgısının başladığı, annenin gebelikteki ruhsal durumunun düzene girdiği bir dönem diyebiliriz. Doğumun ardından vücutta birçok değişikliğin olması anneyi çok etkiler. Aslında fizyolojik yapıdan daha çok anne ruhsal yapıdan etkilenir. Loğusalık döneminde annede bir takım hastalıklar gözlenebilir. Bu hastalıklar; loğusalık humması, loğusalık dönemi enfeksiyonları, flebit hastalığı, meme iltihabı ve kanamalardır.

Loğusalık ve emziklilikte anne adayı dinlenme, egzersiz yapmak, temizlik, giyim, beslenme, genital organ ve memelerin bakımına dikkat etmelidir. Loğusalık döneminde ilk 2–3 gün vajinal akıntılar olabilir. Bu akıntılar kanla karışık olup kırmızı renktedir. 10 günden sonra bu akıntılar beyaz bir renkte olur. Bu durum 4 haftadan sonra tamamen kaybolur. Loğusalık süresince yumurtalıklar da yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar.

Loğusalık psikolojisi de önemli bir konudur. Doğum olayı anne yi hem fizyolojik hem de ruhsal olarak etkiler. Uzun bir gebelik süreci ve zorlu bir doğum sonrasında anne de doğum sonrası depresyonu görülebilir. Anne ilk günlerde hüzünlü, endişeli ve yorgun olur. Çevredeki kişilerin anneye destek olması ve doğumdan sonraki bu ilk günlerini annenin daha sakin geçirmesini sağlamalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.