NEDEN HAMİLE KALAMIYORUM?

Bu yazımızda hamile kalamama nedenlerinden bahsedeceğiz. Son yıllarda bilinmeyen infertilitelide artış gözlenmiştir. Çevrenizde ki birçok kişiden “hiçbir sorun yok ama hamile kalamıyorum” gibi şikâyetler duymuşsunuzdur. Hamile kalamama ya da geç hamile kalma birçok bayanda görülen bir durumdur. Ancak bu durum hamile kalamayan bayanları oldukça etkilemektedir. Çünkü gebelik beklenen her ay, gebeliğin olmaması bayanları psikolojik olarak etkilemektedir. Ancak bu durumun sadece sizde değil, birçok bayanda olduğunu unutmamalısınız.Adsız

Hamilik planlayan bayanlar, ilk ay hamilelik gerçekleşmemişse panik yapmamalı ve asla hamile kalamayacağım gibi bir düşünce aklına getirmemelidir. İlk olarak, hamile kalamama durumundan bahsedebilmek için öncelikle çiftlerin bir sene düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Kısırlık ya da bilinmeyen infertilite teşhisi koymak için düzenli şekilde çiftler bir yıl cinsel ilişkide bulunmalıdır. Bir yıl dolmadan korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınmamışsa bu durum normaldir. Böyle durumlarda doktorunuzda bir yıl beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bir yıl doldu ve siz halen hamile kalamamışsanız, bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bilinmesi gerekenler öncelikle, gebelik oluşması için düzenli ve doğru cinsel ilişki şarttır. Siz düzenli ve doğru cinsel ilişkiye girdiğinizden emin misiniz? Korunmasız cinsel ilişki süresi sizin 12 ay mı? Düzenli ve yeterli cinsel ilişkide bulundunuz mu? Eğer bu sorulara cevabınız evetse mutlaka jinekolojik bir muayene ile sorun araştırılmalıdır. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabilir. Düzenli ve yeterli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınmamışsa, mutlaka bir doktora başvurup diğer nedenler araştırılmalıdır. Gebe kalamamada en sık görülen bazı nedenler; tüplerin tıkalı olması, yumurtlama bozuklukları, rahim ile ilgili sorunlar, hormon bozuklukları, erkek ile ilgili sorunlardır.

Jinekolojik bir muayene ile testler yapılır ve sorun araştırılır. Rahim filmi ile tüplerin tıkalı olup olmadığına bakılır. Erkekten sperm alınarak spermin yeterliliğine bakılır. Tüm testlerin sonunda, çıkan sonuçlara göre doktorunuz bir tedavi yöntemi belirler. Bazen gebelik kendiliğinden oluşamayabilir. Böyle durumlarda yumurta uyarıcı haplar ile gebelik sağlanabilir. Bazen çiftlerde yani hem erkekte hem de bayanda hiçbir sorun bulunamaz. Bu duruma bilinmeyen infertilite denir. Fakat genelde gebeliğe engel bir durumun olup olmadığı testler ile anlaşılır ve gerekli tedaviye başlanır. En sık bayanlarda rastlanan sorun, yumurtlama problemi ve tüplerin tıkalı olmasıdır.

Hamile kalamamada ilk olarak düzenli cinsel ilişkiye dikkat edilmelidir. Eğer bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamilelik olmamışsa diğer nedenlerin araştırılması için bir doktora başvurulmalıdır. Yapılan muayenede ve testlerde hamileliğe engel bir durumun olup olmadığına bakılır. Ayrıca kadının ve erkeğin yaşı da gebelik için önemli bir faktördür. Bu süreç içinde stresten uzak durulmalıdır. Çünkü stres gebelik tedavisini olumsuz etkileyen bir durumdur. Hamileliği hayatın odak noktası yapmamak en doğrusudur. Hamile kalamıyorsanız bir doktora başvurmalısınız. Hamile kalamama tedavisi olan bir durumdur ve ilaç tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.