Normal Doğum Hakkında Genel Bilgiler

Normal Doğum Hakkında Genel Bilgiler

Doğumun yaklaşması ile birlikte anne adayı sadece tek bir konuyu merak eder. Doğumun nasıl olacağı anne adayının en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Anne adayı hamilelikte son aylara yaklaştığında bir endişe içinde olur. Doğum korkusu anne adayının strese girmesine neden olur. Peki, normal doğum nedir?

Nasıl bir doğum olacağı anne adayının kafasını karıştıran sorulardan birisidir. Hangi durumlarda hangi doğum şeklinin tercih edilmesi gerektiği çok önemlidir. Ancak birçok kadın normal doğumdan korkmaktadır ve sezaryen doğumu tercih etmektedir.

Anne adayları normal doğumdan neden korkar? İlk olarak abartılan doğum hikâyeleri anne adayını olumsuz etkiler. Toplumda oluşan ön yargılar ve yanlış bilgiler dolayısıyla, anne adayı olumsuz etkilerinin tesirinde kalır. Anne adayının istekli ve kararlı olması her şeyi daha da kolaylaştırır. Bu nedenle anne adayı kararlı olmalı, öğrenmek istediği bilgileri doğru yerden ve doğru kişilerden öğrenmelidir. İlerleyen tıp sayesinde her şey eskiye oranla daha kolay ve daha ağrısızdır. Son zamanlarda ağrısız doğum sayesinde anne adayı normal doğumu daha rahat yaşamaktadır.

Normal doğum nedir? Normal doğum, bebeğin anneden vajinal yol ile ayrıldığı doğum çeşididir. Normal doğum; fetüs, plesenta; ve fetal zarların, yani kısacası bebeğin, anneden ayrıldığı doğum türü olarak isimlendirilmektedir.

Normal doğum mu daha sağlıklıdır yoksa sezaryen doğum mu? Uzmanlar normal doğumun daha sağlıklı olduğunu söylemektedir. Ayrıca normal doğumun birçok avantajı bulunmaktadır. İlk olarak anne doğumdan sonraki gün hemen taburcu olabilmektedir.

Normal doğumun tercih edilmediği durumlar; bebeğin ters geliyor olması, plasentanın erken ayrılması, bebeğin anne karnında yan duruşu, bebek suyunun azalması, çoğul gebelikler, annenin kemik yapısının dar olması, annenin sağlık sorunları ya da enfeksiyon riski gibi durumlarda sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Doğum olayı iki farklı yol ile gerçekleşir. Bunlardan bir tanesi sezaryen ile doğum iken, diğeri de normal doğumdur. Doğumun nasıl olacağına gebeliğin 38. haftasında karar verilmektedir. Bu süreçte bebeğin duruşuna bakılır. Normal doğumun gerçekleşmesi için bazı şartlar gerekir. İlk olarak bebeğin baş aşağı pozisyonda olması normal doğum için gerekli ilk koşuldur. Ayrıca bebeğin geçeceği bölgenin çapının da yeterli genişlikte olması önemlidir. Kordon dolanması gibi bir engelin olmaması da normal doğumun şartları arasındadır. Bu koşullara bakılarak doğumun nasıl olacağına gebeliğin son haftalarında karar verilir. Normal doğumun gerçekleşmesi için, öncelikle serviks genişlemeli, sonrasında fetüs, daha sonra ise plesenta dışarı atılmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.