OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Her sene okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerde ve velilerde bir telaş başlar. Özellikle bu sene okula yeni başlayacak öğrencilerde hem sevinç hem de endişe vardır. Okula başlama yaşının değişmesiyle birlikte, velilerin en çok merak ettiği soru çocuğum okula alışabilecek mi? Bazı çocuklar okulun ilk günü ebeveynlerine hiç sorun çıkarmaz ve okula çok çabuk uyum sağlar. Ancak bazı çocuklar anne ve babadan ayrılmak istemediği için okulu kabullenmez. Bu gibi durumlarda veliler okulun ilk günleri sıkıntı yaşamaktadır. Pekâlâ, böyle bir durumla karşılaşmamak için neler yapılmalıdır? Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranılmalıdır?okul korkusu

Çocuklar devamlı sosyalleşme süreci içindedir. Sosyalleşme ve eğitim ilk olarak ailede başlar ve okulda devam eder. Okula yeni başlayacak çocukların kimisi heyecanlı, kimisi ise endişeli bir durum içindedir. Sonuçta çocuklar yeni bir ortama içine girmekte ve yaşamlarında da yeni bir aşamaya geçme sürecindedir. Bu nedenle anne ve babanın desteği çok önemlidir. Okul ortamına alışmak çocuk için biraz zaman alabilir. Ev ortamında bütün ilgi çocuk üzerindeyken, okula gittiğinde kendisi gibi birçok çocuğun bulunduğu bir ortam olacağından çocuğun o ortama alışması biraz zaman alır. Çocuk duygusal olarak gel-git yaşar. Okulun ilk günlerinde velilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Veliler öncelikle çocuğa karşı kararlı bir tutum takınmalıdır. Çocuk ile anlaşılır şekilde konuşmalı ve çocuk cesaretlendirilmelidir.
  • Çocuk okula gitmek istemiyorsa bunun nedenleri sorulmalı ve korkusunun nedenleri ortaya çıkarılmalıdır.
  • Çocuğun endişelendiği noktalar ortaya çıkarılmalı ancak bunu yaparken çocuk küçük düşürülmemeli ve asla aşağılayıcı konuşulmamalıdır.
  • Velilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, çocuk asla başka çocuklarla karşılaştırılmamalı ve başka çocuklar iyi örnek olarak gösterilmemelidir.
  • Okula başlamanın kötü bir şey olmadığı anlatılmalı ve sadece onun değil bütün çocukların bunu yaşayacağı söylenmelidir.
  • Çocuğun okula gitmek istememesinin nedeni aileden ayrılma korkusudur. Bu nedenle çocuğa güven duygusu verilmelidir. Çocuğa ben buralardayım ya da çıkışta beni göreceksin, kapıda olacağım gibi cümleler kurarak sakinleşmesi sağlanmalıdır.
  • Çocuklar için en önemli şey güven duygusudur. İlk günlerde anne-babalar çocuklarını yalnız bırakmamalıdır. Böylece çocuğun güvenini kazanarak okula alışması sağlanabilir.
  • Çocuğa karşı her zaman sakin davranılmalıdır. Anne ya da babanın sergileyeceği kırıcı davranışlar çocuğun okula uyum sürecini uzatır. Bu nedenle her zaman olumlu davranmak gerekir.

Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.