Orgazm Nedir; Orgazm Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda bayanların sıklıkla sorduğu bir soru olan orgazm hakkında bilgi vereceğiz. Orgazm nedir? Orgazm nasıl olur? Orgazm olunduğu nasıl anlaşılır? Cinsel ilişkide orgazm neden önemlidir?adsız ö

Cinsellik hem kadın hem de erkek için şu şekildedir; cinsel istek duyma, uyarılma ve orgazm… Orgazmı kısaca zevkin en yüksek noktası olarak tanımlayabiliriz. Hem erkek için hem de kadın için oldukça önemlidir. Orgazmın sadece erkekler için önemli olduğunu söylemek yanlıştır. Ayrıca kadının hem ruh hem de beden sağlığı için önemi büyüktür. Aslında orgazm konusunda birçok bilinen birçok yanlış vardır. Orgazmın nasıl oluştuğu ise cinsel yaşamda en çok merak edilen konulardan biridir. Bu nedenle çoğu bayan cinsel ilişkide “acaba orgazm oldum mu?” sorusunu aklından geçirmektedir.

Orgazm kişiden kişiye değişiklik göstereceği için tarif etmek mümkün değildir. Ancak kadın ve erkekte orgazmın farklı şekilde ya da etkilerle ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Peki, her kadın cinsel ilişki sırasında orgazm olur mu? Elbette her kadının ilişki sırasında orgazm olduğunu söylemek yanlış olur. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış ve her kadının orgazm olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Cinsel ilişki sırasında hem kadında hem de erkekte bazı fizyolojik değişiklikler görülür. Orgazm da vücudun cinsel uyarımı sonucunda beynin verdiği yanıtdır. Cinsel uyarım sonucunda vajinanın istemsiz şekilde kasılması ya da vajinadan kaygan sıvı gelmesi orgazm olduğunuzun göstergesidir. Aslında kadın orgazmı erkeklere göre daha karmaşık olduğu için bayanların bu konuyu fazla kafalarına takmamaları daha doğrudur. Bazen bayanlar cinsel birliktelik sırasında orgazm olduğu farketmeyebilir.

Cinsel uyarılma sonucu kadında bazı fizyolojik değişiklikler olur. Vajinada ıslanma, meme başlarında ve klitoriste sertleşme, kalp atışının hızlanması, vajinada kasılma görülür. Bunun sonucunda da uyarılma artar ve orgazm gerçekleşir.

Orgazmı tarif etmek mümkün değildir. Cinsel ilişki sırasında uyarılma devam eder ve en yüksek düzeyde de orgazm gerçekleşir. Cinsel birliktelik sırasında “orgazm oluyor muyum?” sorusu cinsel ilişkiden alınan hazzı azaltır. Orgazm olmak ya da olmamak ilişkiden alınan doyumu belirlemez. Bu nedenle bayanlar orgazm olayını gözünde fazla büyütmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.