Polikistik Over Sendromu (PKO)

Bu yazımızda polikistik over sendromu hakkında bilgi vereceğiz. Polikistik overin tanımını yapacak olursak, yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist oluşması olarak tanımlanabilir.
Yumurtalıklarda küçük kistler oluşması, bazı hormonal dengesizliklere neden olur. Bununla beraber yumurtalıklarda irileşme de olabilir. Polikistik over bayanlarda birçok soruna zemin hazırlar. Birkaç belirtisi vardır ve tedavisi mümkün olan bir sorundur. Bu nedenle bayanlar bu konuda dikkatli olmalı ve bu belirtileri ciddiye almalıdır.vv

Polikistik over neden olur?

Bu sorunun aslında birçok cevabı vardır ve kesin şu nedenle oluşur demek de yanlıştır. Ancak ilk neden adet düzensizliği sonucu folikül gelişiminin yavaşlamasıdır. Yumurtanın gelişmemesi sonucunda kist oluşur ve bu durum tekrarladıkça küçük çapta kistler de artar. Polikistik over sendromu ergenliğe kadar uzanan bir süreçtir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Polikistik over belirtileri nelerdir?
• En sık rastlanan belirti aşırı tüylenmedir. Yüzde, göğüs arasında, göğüs uçlarında, göbekte gibi vücudun belirli bölgelerinde tüylenmede artış görülür. Tüylenmede artış ilk belirtidir.

• Diğer bir belirti ise, adet düzensizliğidir. Yumurtlamanın gerçekleşmemesi sonucu kistler oluşur ve bu durum adet gecikmesine neden olmaktadır.

• Polikistik over sendromu adet düzensizliğine neden olur. Bu da yumurtlamanın düzgün olmamasına neden olacağı için bu hastalarda hamile kalamama şikâyeti vardır. Yani bir diğer belirti ise kısırlıktır.

• Polikistik over sendromunun en önemli belirtisi; tüylenme ve adet düzensizliğidir.

• Obesite

• Sivilce problemi

Polikistik over nasıl anlaşılır?

Yukarıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçının olması durumunda bir jinekologa gitmelisiniz. Kesin teşhis hormon testleri ve ultrason ile tespit edilir. Ultrason ile kist olup olmadığına bakılır. Hormon testi ile de polikistik over sendromu teşhisi konulabilir. Hormonlarda dengesizlik olması tüylenmenin artmasına neden olur.

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği, tüylenme, kilo alımı, akne ya da hamile kalamama gibi polikistik over sendromu belirtilerinden bir ya da bir kaçı varsa öncelikle doktora gitmelisiniz. Polikistik over sendromu teşhisi koymak için hormon testi ve ultrason muayenesi yapılır. Yapılan testler sonucunda hormonlarda ki dengesizlik göze çarpar. Ayrıca ultrason muayenesinde de küçük kistler görülür. O zaman polikistik over sendromu tedavisine başlanır.

Tedavi hastanın çocuk isteminin olup olmadığına göre yapılır. Eğer çocuk istemi yoksa doğum kontrol haplarıyla tedavi yapılır. Eğer çocuk istemi varsa, klomen sitrat yardımı ile ovulasyon sağlanmaya çalışılır. Yumurta uyarıcı ilaçlar ile poliskistik over senromu tedavisi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.