Psikolojik Olarak Hamile Kalamamak

Bazen gebeliğe engel hiçbir sağlık sorunu yokken hamilelik gerçekleşmez. O zaman çevrenizdeki insanlardan “senin sorunun psikolojik” gibi sözler duyabilirsiniz. Peki, gerçekten de psikolojik olarak hamile kalamama gibi bir durum olabilir mi?adsız

Özelikle hamile kalmak isteyen bayanlar, her ay hamileliğin gerçekleşmemesi ile hayal kırıklığına uğrar. Bu süreç oldukça zordur ve ruhsal olarak kişiyi yıpratır. Aslında hamileliği hayatın odak noktası yapmak yanlıştır. Hayatı hamilelik üzerine şekillendirmek, devamlı hamileliği düşünmek ve en önemlisi ben niye hamile kalamıyorum demek kişiyi ruhsal olarak yorar. Çoğu uzman hamileliği devamlı düşünmenin, gebeliği zorlaştırdığını vurgular.

Biyolojik olarak hiçbir sorun olmayabilir ama hamilelik gerçekleşmez. Böyle durumlarda psikolojik nedenlerden dolayı hamile kalamama söz konusu olabilir. Çünkü stres hamilelik şansını azaltan faktörlerden biridir, aşırı stres gebe kalmanızı etkileyebilir. Böyle durumlarda her zaman olumlu yönleri görmek faydalıdır. İlk olarak sağlık ile ilgili hiçbir sorun yoksa her zaman hamile kalma şansınız vardır. Hamileliğe engel hiçbir sağlık sorununun olmaması sizin için bir artıdır.

Artık tıp çok ilerlemiş ve neredeyse her sağlık sorununun bir tedavisi vardır. Hamile kalamıyorsanız aşılama ya da tüp bebek ile hamilelik şansınız yükselecektir. Bazen bayanlar tam bitti dediği ya da nasıl olsa olmuyor dediği anda mucize gerçekleşiyor ve hamile kaldığını öğreniyor. Bu nedenle hiçbir zaman umudu kaybetmemek ve her zaman olumlu düşünmek faydalı olacaktır.

Elbette hamile kalamamak sadece psikolojik nedenlerle değildir. Düzenli ve korunmasız en az bir yıl ilişki sonucunda gebelik gerçekleşmemişse, ilk olarak bir doktora gidilmelidir. Yapılacak testler sonucunda gebeliğe engel herhangi bir sağlık sorunu yoksa gebe kalamamak psikolojik nedenlere bağlı olabilir. Yani hamile kalamamak sadece psikolojik nedenlerden dolayıdır diye düşünmek de yanlıştır.

Eğer hamile kalamıyorsanız, bir de hayatı akışına bırakmayı denemelisiniz. Bazı bayanlar hamile kalamadığı için sosyal yaşamdan kopar ve kalabalık ortamlardan kaçar. Bebek ile ilgili hiçbir yere gitmez hatta bazı bayanlar kucağına bebek alıp sevmez. Bunlar aslında hamile kalmanızı zorlaştıran psikolojik nedenlerdir. Böyle yaparak kendinizi daha çok üzer ve strese girersiniz. Moral bozukluğu ve stres gebeliği zorlaştırır. Doktorlar en ufak hastalıkta dahi yüksek moralin fayda sağlayacağını söyler.

Bu nedenle hamile kalmak için öncelikle moralinizi yüksek tutmalısınız. Hamileliği unutacak ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Hamile kalamamak bayanlar kadar eşleri de oldukça yıpratır. Bayanlar psikolojik destek almaktan çekinmemelidir. Özellikle infertilite tedavisi gören bayanlar gerekirse bir psikologa gitmelidir. Eğer gebeliğe engel bir sağlık sorununuz yoksa ve hamile kalamama nedeni psikolojik ise; psikolojik destek almakta fayda vardır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.