Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen ameliyatı ne demek? Sezaryen Nedir?

Sezaryen annenin karnından uterusa girerek bebeğin çıkarılmasıdır.

Sezaryen ne zaman yapılır?

Tıbbi nedenlerle doğumun başlamasından önce ya da doğum sırasında acil bir durum ortaya çıktığı zaman yapılır. Örneğin küçük pelvisli bir kadın büyük bir bebek doğuracaksa veya ağır derecede plasenta previa varsa, önceden sezaryene karar verilir. Doğumun

birinci dönemindeki fötal distress veya bir süre bekledikten sonra vajinal halasa doğru gelişme olmuyorsa sezaryen için acil endikasyon vardır.

Sezaryen nerede yapılır?

Sezaryen ameliyatı daima genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi blokları ender olarak kullanılırsa da tercih edilmez, çünkü ameliyat daha zor olabilir ve kadın daha fazla zorluk çekebilir.

Sezaryen nasıl yapılır?

Keşi, karnın alt kısmında tam pelvisin üstünden yapılır. Uterusta keşi en alt kısmından yapılır. Bu yüzden ameliyata ‘alt segment sezaryen’ denir. Klasik üst seğmen ameliyatında keşi, uterusun üst kısmından yapılır, fakat bu yöntem, günümüzde çok seyrek olarak kullanılmaktadır. Bebek, keşi yerinden çıkarılır ve sonra uterus ile karın duvarı dikilmeden plasenta alınır. Ameliyat, genellikle başlamasından bitmesine kadar 40 dakika sürer. Son dikişler konurken anne uyanmış olur ve bebeğine ait iyi haberleri duyabilir.

Dikiş yerlerinin sıkıntısı bir yana, sezaryen ameliyatı yapılan anne, bebeğinin dünyaya gelmesinden sonra vajinal doğum yapmış olanla aynı şekilde iyileşir. Hastanede biraz daha fazla kalması gerekir (7-10 gün). Ameliyattan 6 gün sonra dikişleri alınır. Derideki keşi, genellikle bir iz bırakarak iyileşir. Sezaryen yapılan kadının sonraki doğumlarında da bu şekilde doğurması gerekir. Ne var ki, birçok vakalarda sezaryen ameliyatından sonra normal doğum mükemmel ve sağlıklı bir şekilde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.