Stres hamile kalmayı engeller mi?

 

STRES VE HAMİLE KALAMAMA

Bu yazımızda stres ve hamile kalamama hakkında bilgi vereceğiz. Hamile kalmayı engelleyen nedenler nelerdir? Stres gebeliği engeller mi? Fazla stres hamileliği zorlaştırır mı?

Stres kelimesini son zamanlarda çok sık duyar olduk. Fazla stresin çok zararlı olduğunu hatta hamileliği bile engellediğini duyduk. İş, aile, çevre, hayat koşuları vb. nedenler kişide strese neden olmaktadır. Bir diğer stres nedeni ise hamile kalamamaktır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler de bu stres çok sık görülür. Hamile kalamamanın birçok nedeni olabilir. Stres hamile kalamamada tek başına bir etken değildir. Ancak çeşitli nedenlerin yanında stresin gebeliği zorlaştırdığı da bilinmektedir. Ancak herhangi bir sağlık sorunu yoksa yani bilinmeyen infertilite (kısırlık) sorunu yaşanıyorsa çiftler daha çok strese girmektedir.

Hayatın her evresinde stres vardır. Hatta biraz stresin insana faydalı olduğu bilinmektedir. Stresi hayatımızdan tamamıyla atmak mümkün değildir ancak stresi azaltabiliriz. Kişi eğer kendini tehlikede ya da sıkıntıda hissediyorsa, kişide stres oluşur. Bu stres vücutta hormonsal değişimlere neden olur. Uzun süreli stresler de vücutta çeşitli değişimler olabileceği için hamile kalmayı da zorlaştırdığı bilinmektedir. Düzenli ve korunmasız bir ilişki de hamilelik olmuyorsa öncelikle bir doktora gidilmeli ve bir sorun olup olmadığı incelenmelidir. Doktorunuz stresten uzak durmanız konusunda sizi uyaracaktır. Stres azaltıcı aktiviteler yapmak bu dönemde sizin için faydalıdır. Uzun süreli stres birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmeli ve stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Kısırlık ve stres konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Bazı araştırmalarda stresin hamile kalmayı etkilediği görülmüştür. Hamile kalamama durumunda hemen paniğe kapılmamak ve bebek fikrinden bir an önce uzaklaşmak gerekir. Bu dönem içinde stresi hayatınızdan çıkarmalısınız ayrıca hamile kalmak hayatınızın odak noktası olmamalıdır. Hayatınıza hiçbir sorun yokmuş gibi devam edin ve kafanızdaki hamile kalamıyorum düşüncesini silin. Devamlı stres altında olmak, yumurtlama döneminde yumurtaların sağlıklı biçimde oluşmasını etkileyebilir. Bunun yanında stresin adet üzerinde çok büyük etkisi vardır. Adet düzensizliklerinin en önemli nedeni strestir. Stres erken adet ya da adet gecikmesi durumlarına neden olmaktadır. Kişinin hayatını da olumsuz etkilemektedir. Stres hayatın her döneminde mevcuttur, önemli olan stresi kronik hale getirmemektir. Dönemsel stresler gebeliği etkilemez. Uzun süreli streslerde kadında hormonal değişimler görülür ve durum yumurtlama bozukluklarına neden olur. Stres gebeliği bu şekilde etkileyebilir. Yani uzun süreli streslerde hamile kalamama gibi bir durum görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.