SUNİ SANCI

SUNİ SANCI

Bu yazımızda suni sancı hakkında bilgi vereceğiz. Suni sancı nedir ve nasıl verilir? Suni sancı doğum süresini uzatır mı? Suni sancı ile doğum ne kadar sürer? Suni sancı hakkında bilgi?

Gebelik her bayan için özeldir ve her bayanda gebelik farklı yaşanır. Yani gebelik sorunları ya da gebelik ile ilgili şikâyetler her bayanda aynı değildir. Bazı anne adaylarında gebelik süreci oldukça sıkıntılı geçer. Bazı anne adayları ise hamileliğinin oldukça rahat geçtiğini söyler. Bunun nedeni her bayanın fizyolojik yapısının farklı olmasından kaynaklanır. Haliyle her bayanda gebelik farklı yaşandığı gibi doğumda farklılaşabilir. Kimi bayanların doğumu kolay olurken bazı anne adaylarının doğumu zor olmaktadır. Ortalama 40 hafta gebelik süreci yaşanır ve 40 haftanın sonunda doğum başlar. Bu normal gebelik sürecidir ve bazı anne adaylarında bu süre kısalabilir. Doğum rahim kasılmaları ile başlar. Rahim kasılmalarını ise oksitosin hormonu sağlar. Gebelik sürecinin sonunda vücut oksitosin hormonu salgılayarak rahim kasılmalarını başlatır ve doğum başlamış olur. Ancak bazen gebelik süreci tamamlanmasına rağmen doğum başlamaz. 40 haftalık süre bitmesine rağmen rahim kasılmaları başlamaz. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için doğumun gerçekleşmesi gerekir. Böyle durumlarda da doğumun başlaması için suni sancı yöntemine başvurulur. Suni sancı uzun yıllardır uygulandığı için oldukça güvenilir bir yöntemdir. Çoğu anne adayı suni sancı kelimesinden bile ürker. Özellikle çevreden duyulan suni sancı öyküleri anne adayının daha fazla endişelenmesine neden olur. Ancak suni sancı öyle düşünüldüğü gibi korkunç değildir. Suni sancı da amaç, doğumun başlaması için rahim kasılmalarını başlatmaktır. Yani doğumun başlamasını sağlayan hormondur. Oksitosin hormonu rahmin kasılmasına neden olmakta ve doğum bu şekilde başlamaktadır. Doğal yolla bu hormon salgılanmıyorsa, anneye serum yolu ile oksitosin hormonu verilir. Böylece annenin vücudu uyarılır ve rahim kasılmaları başlar. Rahim kasılmaları sonucunda doğum başlamış olur.

Ağrı her kişide farklı şekilde olabilir. Örneğin bazı anne adayları suni sancı aldığında çok fazla acı hisseder. Bazı anneler ise suni sancı da fazla acı hissetmez ve doğumu oldukça kolay geçer. Yani suni sancı alındığında doğum ağrıları azalmaz ya da artmaz.

Kısacası suni sancı doğumun başlamadığı durumlarda, anneye serum yolu ile oksitosin hormonunun verilmesi olayıdır. Bu şekilde vücut uyarılır ve rahim kasılmaları başlar. Rahim kasılmalarının başlaması sonucunda doğum başlar. Doğum süresinin uzaması hem anne hem de bebek için olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle suni sancı doğum süresinin kısalmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.