Tek yumurta ikizleri; tek yumurta ikizleri nasıl oluşur?

Tek yumurta ikizleri; tek yumurta ikizleri nasıl oluşur?

Bu yazımızda tek yumurta ikizleri hakkında bilgi vereceğiz. Tek yumurta ikizleri nasıl oluşur?

Gebeliklerin çok az bir kısmında çoğul gebelik görülmektedir. Çoğul gebeliklerde ise en fazla görüleni ikiz gebeliklerdir. İkiz gebelikler tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi olarak ikiye ayrılır. Peki, tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin özellikleri nelerdir? Tek yumurta ikizi nasıl oluşur? Çift yumurta ikizi nasıl oluşur?

Tek yumurta ikizleri hakkında birçok yanlış bilinen vardır. Örneğin çoğu kişi tek yumurta ikizlerinin parmak izlerinin aynı olduğunu düşünür. Ancak bu yanlıştır. Çünkü her insanın kendine ait bir parmak izi vardır ve hiçbir kimsenin parmak izi birbiri ile aynı değildir. Bu tek yumurta ikizi dahi olsa 🙂

Tek yumurta ikizi, bir yumurtanın içine giren spermin bölünmesi ile oluşur. Yani tek embriyo olması gerekirken, bölünüp çift embriyo olması anlamına gelir. Bilindiği gibi gebeliğin oluşabilmesi için spermin ve yumurtanın birleşerek döllenmesi gerekir. Döllenme meydana geldikten sonra gebelik oluşur. Ancak döllenmiş yumurtanın ikiye ayrılması ile iki ayrı embriyo gelişmesi başlar. Bu durumda ikiz gebelik oluşur. Tek yumurta ikizi denilmesinin nedeni ise tek bir yumurtanın içinde olgunlaşıp büyüdüğü içindir. Böylelikle tek yumurta içinde olduğu için tek yumurta ikizi adını alır.

Tek yumurta ikizlerinin birçok özelliği vardır. Bu özelliklerden ilki, tek yumurta ikizlerinin genelde aynı cinsiyette olmasıdır. Tek yumurta ikizleri genelde aynı cinsiyettedir. Çift yumurta ikizlerini birbirinden ayırt etmek kolaydır. Ancak tek yumurta ikizleri birbirine çok benzer ve ayrıt etmek zordur. Ayrıca kan grupları ve genetik özellikleri de birbirine benzer. Tek yumurta ikizlerinin görüntüleri, kan grupları, genetik yapıları ve cinsiyetleri aynıdır.

İkiz gebelikler, hamilelik testi ile anlaşılmaz. Ancak ultrason görüntüsü ile gebeliğin tek mi yoksa çift mi olduğu anlaşılır. Tek yumurta ikizlerinde plasenta ve gebelik kesesi bir tanedir. Önemli olan döllenmiş yumurtanın ne zaman bölündüğüdür. Eğer döllenmeden sonra ki üç gün içerisinde bölünme gerçekleşirse, plasenta tek değil çift olur. Eğer daha sonraki günlerde bölünme gerçekleşirse keseler de ayrı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.