TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüp bebekte nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisi oldukça önemli ve dikkat isteyen bir süreçtir. Ortalama yirmi-otuz gün süren tedavi süreci titizlikle yürütülür. Tüp bebek tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Hastalar mutlaka doktorunun önerisi doğrultusunda hareket etmelidir. Tüp bebekte başarı şansının artması için anne adayı bazı konularda daha dikkatli olmalıdır.

Bilindiği gibi tüp bebek süreci hastalar için oldukça yıpratıcıdır. Anne adayları hem tedaviden dolayı hemde hamile kalabilecek miyim endişesi ile kendini ruhsal olarak yıpratır. Aslında tedavideki ilk amaç anne adayının normal yaşamına devam etmesi ve kendini rahat hissetmesidir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının her hareketi tedavide başarı şansını etkileyecektir. Evet, tüp bebek tedavisi zorlu bir yardımcı üreme tedavi yöntemidir. Maalesef başarısız tüp bebek tedavilerinde, bazı bayanlar bu tedaviyi bir çok kez görebiliyor. İlk tüp bebek denemesinde başarı elde edilemeyen hastalara tekrar tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle hastalar tüp bebek sürecinde daha dikkatli olmalıdır.bebek-cinsiyeti

Peki hastalar hangi konularda dikkatli olmalıdır?

 • İlk olarak tedavi sürecinde asla sigara ve alkol kullanmayınız. Sigara ve alkol tüp bebekte başarı şansını azaltacaktır. Ayrıca hamilelik döneminde de hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca tüp bebek tedavi öncesinde baba adayları da sigara ve alkol kullanmamaya özen göstermelidir.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları saatinde ve düzenli kullanmalısınız. Ayrıca herhangi bir şikayetinizde tüp bebek doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız.
 • Tüp bebek tedavi sürecinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Doktorunuz size bu konu ile ilgili bilgi verecektir.
 • Stres insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu nedenle özellikle tedavi sürecinde stresten uzak durmak ve hatta stresli ortamlarda bulunmamak gerekir. Stres tedavide başarı şansını etkileyen en önemli unsurdur.
 • Hastalar tedavi sürecinde yumurta uyarma için verilen iğneleri ve diğer ilaçları mutlaka saatinde ve doktorunuzun önerdiği dozda kullanmaya özen gösterin.
 • Tedavi süresince yoğun egzersiz ve ağır spor hareketlerine ara verilmelidir, istenirse yavaş tempoda yürüyüş yapılabilir. Özellikle karın bölgesi için yapılan egzersizlere tedavi sürecinde ara verilmelidir.
 • Hastalar normal yaşamlarına devam etmeli ama yinede temkinli davranmalıdır. Stresten uzak durulmalı ve her şeyin iyi olacağını düşünmelidir.

 • Tüp bebek tedavisi sürecinde özel bir beslenme listesine gerek yoktur. Düzenli ve sağlıklı beslenmek yeterli olacaktır. Ancak bazı yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır. Asitli ve kafeinli içeceklerden, yağlı ve ağır yemeklerden, abur cuburdan uzak durulmalıdır.
 • Embriyo transferi öncesinde ve sonrasında hamam ya da sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmayınız.
 • Transfer sonrasında yorucu işlerden ve uzun araba yolculuğundan kaçınılmalıdır.
 • Tüp bebek merkezi size transfer sonrasında gerekli bilgiyi verecektir. Mutlaka doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket edin.
 • Tüp bebek şansınızı arttırmak için bu konulara dikkat etmeli ve her şeyin daha iyi olacağını düşünmelisiniz.

 

 


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.