ÜÇLÜ TARAMA TESTİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

ÜÇLÜ TARAMA TESTİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Gebelik oldukça özel bir süreçtir ve bu süreçte anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Anne adayı gerekli tüm sağlık kontrollerini ve testleri yaptırmalıdır. Bu testlerden birisi de üçlü tarama testidir. Üçlü tarama testi gebeliğin 16–19 haftaları arasında yapılan bir kan testidir. Anneden kan örneği alınarak üç hormon ölçümü yapılır. Bazı anne adaylarının bu test konusunda kafası karışabilir. Ancak korkacak bir şey yoktur. Normal kan tahlili alınarak test yapılır.

Üçlü testin sonucunu bazı etkenler etkileyebilir. Annenin yaşı, kilosu, sigara ya da alkol kullanıp kullanmadığı gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Üçlü testin yapılış amacı, hamilelikte bebekte olabilecek bazı kromozomal anomalileri, Trizomi 21 ve 18 zekâ geriliği gibi doğumsal anomalileri araştırmak amacı ile yapılmaktadır. Üçlü test bebeğin zekâ düzeyini ölçmez, sadece bebekte olabilecek anomalileri saptar. Üçlü test gebelikte mutlaka yapılması gereken testlerden birisidir. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Bu test bir tarama testidir ve kesin bir sonuç vermez. Yani testin amacı tanı koymak değil, ihtimalleri araştırmaktır. Her bebek anne karnında bir risk taşır. Test bu riskin düzeyini belirler ve ihtimalin yüksek çıkması durumunda yapılacak testler sonucunda kesin tanı konur. Bir örnek vermek gerekirse; üçlü test sonucunda down sendromu ihtimalinin yüksek çıkması durumunda, anne adayına amniyosentez uygulanarak incelemeler sonucunda down sendromu olup olmadığı anlaşılabilir. Yani üçlü tarama testi riskleri belirler.

Üçlü tarama testinde aç ya da tok olmak şartı aranmaz. Öncelikle ultrason muayenesi olunur ve daha sonra üçlü tarama testi yapılır. Sonuçlar 2–3 gün içinde çıkar. Sonuçlar mutlaka doktora gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.