ÜÇÜZ HAMİLELİK

Üçüz Gebelik ( Hamilelik )

Üçüz hamilelikler, ikiz gebeliklere oranla daha az görülür. Gebeliklerde üçüz olma tüp bebek tedavisi ile daha yüksektir. Tüp bebek tedavisinde ikiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik görülme olasılığı daha sıktır. Tedavisiz gebeliklerde ise tek gebelikler daha sık görülür.

Üçüz hamilelikler birbirinden farklı üç yumurtadan oluşur ve genelde tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta transferi ile üçüz gebelik şansı yüksektir. İkiz gebeliklerde olduğu gibi, gebelik tek yumurtanın bölünmesi ile ya da farklı üç yumurta ile oluşmaktadır. Normal yolla oluşan gebeliklerde tek yumurta bölünmesi ile de çoğul gebelik oluşabilir. Ya da farklı yumurtalar ile çoğul gebelik gerçekleşir. Üçüz gebelikler, hamileliğin ilk aylarında ultrasonda görülmesine rağmen daha sonraki aylarda gebelik ikiz ya da tek gebeliğe dönüşebilmektedir. İlk aylarda üçüz gebelik görülmesine rağmen ikinci aydan sonra, gebelik keselerinden biri ya da ikisi kaybolabilmektedir. Böyle durumlarda gebelik tek kese şeklinde devam eder.

Üçüz gebeliklerde, tek gebeliğe göre risk daha fazladır. Gebeliğin başlangıcından itibaren hatta doğumdan sonra dahi risk devam etmektedir. Bu nedenle üçüz gebelikler de ikiz gebeliklere oranla komplikasyon gelişme olasılığı daha fazladır.

Bu komplikasyonları sıralayacak olursak; erken doğum riski, diyabet, doğum sırasında fazla kanama, anemi, amnion sıvısı ile ilgili sorunlar, servikal yetmezlik, sezaryen gereksiniminin fazla olması, gebelik zehirlenmesi riski, tansiyon yüksekliği, plasenta previa, preeklampsi gibi komplikasyonların görülme riski fazladır.

Ancak her çoğul gebelik sorunlu geçecek ya da komplikasyonlar görülecek diye bir kesinlik yoktur. Anne adayı gebeliğini sorunsuz şekilde de geçirebilir. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik için anne adayı doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Üçüz gebeliklerde anne adaylarının en çok korktuğu an, doğum anıdır. Çoğul gebeliklerde özellikle üçüz gebeliklerde sezaryen olasılığı daha yüksektir. Ancak bu tamamen bebeğin geliş şekline bağlıdır. Bebeğin düz geldiği durumlarda sezaryene gerek kalmadan anne adayı normal doğum yapmaktadır. Yani çoğul gebeliklerde normal doğum şansı da vardır. Fakat üçüz gebeliklerde, gebelik süresi 40 haftayı bulmaz ve genellikle 35. hafta civarında doğum gerçekleşir.

“ÜÇÜZ HAMİLELİK” için bir yanıt

  1. Bugün bebeklerimin ilk kalp atışını duydum. üçüz bebek bekliyoruz çok sevinçliyim. Rabbim isteyen herkese hayırlı evlatlar versin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.