AİLE PLANLAMASI

AİLE PLANLAMASIadsız

 

Bu yazımızda aile planlaması hakkında bilgi vereceğiz. Aile planlaması nedir ve neden önemlidir?

 

Aile planlaması oldukça önemli bir konudur ve anne, çocuk, toplum açısından da birçok yararı vardır. Çiftler çocuk sahibi olmak konusunda bir zaman belirlerler. Planlanmış gebeliklerde, çiftler ortaklaşa bir karar alır ve ne zaman çocuk sahibi olmak istediklerine karar verirler. Aile planlamasının asıl amacı; sık gebeliklerin önlenmesidir. Aile planlanması hem anne hem çocuk hem de toplum için oldukça faydalıdır. Ailelerin istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları, iki gebelik arasında ki zaman aralığının doğru tespit edilmesi ve en önemlisi çocuk sayısının ekonomik duruma göre ayarlaması açısından aile planlanması önemlidir.

 

Aile planlanmasında önemli olan; kadının sağlıklı bir şekilde kaç yaşında hamile kalacağı ve doğum aralıklarının ne kadar olacağıdır. Aile planlaması istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, anne ve bebek ölümlerini önlemek konusunda oldukça faydalıdır. Bireylere bilgi vererek aile planlamasının önemi anlatılmalıdır. Aile planlaması nedir, aile planlanmasının ne gibi faydaları vardır gibi konularda çiftlere bilgi verilmelidir. Aile planlamasının anne açısından birçok faydası vardır. Aile planlaması, sık aralıklarla gebeliği önleyeceği için sık doğuma bağlı kadın hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olur. İstenmeyen gebelikleri önler ve annenin ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çünkü kadının sık aralıklarla doğum yapması annenin psikolojik olarak etkilenmesine neden olur. Ayrıca erken yaşta gebelikleri önleyeceği için istenmeyen gebelik ve düşüklerin de önlenmesine yardımcı olur. 

 

Aile planlamasının çocuk sağlığı üzerindeki faydalarını sıralayacak olursak; erken doğumlar önleneceği için sağlıklı bebekler doğar. Bebek ölümleri azalır ve çocukların daha iyi yetiştirilmesine imkân sağlanır. Aile planlamasının bir diğer faydası ise; aile planlaması çocuk sahibi olmayan çiftlere de yardımcı olmaktadır. Sık doğumların önlenmesi önemlidir. Çünkü çocuk sayısının fazla olduğu bir evde, çocuklara yeterince zaman ayırmak ve çocuğun maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamak zor olacaktır. Toplumu aile planlaması konusunda bilgilendirmek birçok açıdan önemlidir.

 

Aile planlamasının kadın üzerinde ki faydaları oldukça fazladır. Kadının sık aralıklarla doğum yapması hem bedenen hem de ruhsal olarak etkilenmesine neden olur. İstenmeyen gebeliklerin ve aşırı doğurganlığın önlenmesi aile planlamasının en önemli amacıdır. Diğer bir önemli konu ise, aile planlaması hakkında insanlara yeterli bilgi verilmelidir. Aksi halde doğum kontrol yöntemlerini güvensiz ve gereksiz görmelerine neden olacaktır. Eski zamanlardan bu yana birçok anne ve bebek ölümleri olmuştur. Bunun en önemli nedeni; kadının fazla sayıda ve sık doğum yapmasıdır. Ülkemizde de birçok doğum kontrol yöntemleri vardır ve bu yöntemler oldukça güvenilirdir. Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları şunlardır; doğum kontrol hapı, aylık iğneler, deri altı kapsülleri, rahim içi araçlar(spiral vb.), kondom, sperm öldürücü fitiller, kadınların tüplerinin bağlanması, erkekte kanalların bağlanması, geri çekme yöntemi, takvim yöntemi gibi yöntemlerdir.

 

 

 

 

Gebelikte Bebeğin İlk Hareketleri

Gebelikte Bebeğin İlk Hareketleri

Hamilelik oldukça özel bir süreçtir. Bir de bebeğin hareketleri hissedilmeye başlayınca, bu durum anne adaylarının çok hoşuna gider. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimine devam ettiğinin göstergesidir. Peki, bebek hareketleri ilk ne zaman duyulur ve hissedilir?

Hamilelikte bebek anne karnında çok erken haftalarda hareket etmeye başlar. Fakat anne adayı bu hareketleri hissedemez. Hatta ilk kez anne olacak bayanlar bebeğinin hareketlerini hissetse dahi tam olarak tanımlayamaz. Bebeğin kalp atışları, hareketleri ultrason ile görülebilir. Anne adayının hareketleri hissetmesi için 18 hafta beklemesi gerekir. 18. haftadan sonra anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Bazı anne adayları bebeğinin hareketlerini daha geç hissedebilir. 18. haftadan önce hissedilen hareketler bebek değil, bağırsak hareketleridir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde anne adayları bebeğin hareketlerini daha erken hissedebilir.

Bebeğin hareketleri 7. haftada başlar ancak annenin bu hareketleri hissetmesi 18. haftada olur. İlk gebeliklerde bu süre daha da uzayabilir. 18–22. haftalar arasında anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Daha önce bebek sahibi olan bayanlar bu hareketleri daha erken hisseder. Bebeğin hareket etmesi çok önemlidir. Hareket ediyor olması bebeğinizin sağlık durumunun iyi olduğunu gösterir. İlk hareketler seğirme tarzındadır. Ancak bebek büyüdükçe hareketler tekmeleme tarzında olur. Bu hareketler daha sert ve belirgindir. Anne adayı bu hareketleri kolaylıkla hisseder. Gebeliğin son dönemlerinde hareketler daha değişiktir ve yuvarlanma, kayma şeklindedir. Bebeğiniz hareket ettikten sonra, bir süre dinlenir. İlk hareketler hissedildikten sonra, anne adayında bir endişe olur. Hareketlerin sık olmamasından ya da anne adayı hareketleri bir daha fark etmediğinde kaygılanır. Anne karnında bebek her zaman hareketlidir, ancak biz bu hareketlerin bir kısmını hissederiz.

Bebeğin hareketleri bebeğin iyi olduğunun bir göstergesidir. Anne adayı bebeğin hareketlerini takip ederek sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin hareketlerini sayabilirsiniz. Böylelikle günde ortalama kaç kez bebeğin hareket ettiğini tahmin edebilirsiniz. Diğer günlerde eğer bebeğin hareketlerinde azalma olduysa izlemeye devam edin. Eğer bebeğinizin hareketlerinin eskiye göre azaldığını düşünüyorsanız bir doktora gitmelisiniz.

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra büyük bir heyecanla bekler. Anne adaylarının heyecanla beklediği olayları şu şekilde sıralayabiliriz;

· Bebeğin ultrasonda görülmesi

· ultrasonda bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi

· Bebeğin hareketlerinin hissedilmesidir.

Anne adayları bu üç olayı heyecanla bekler. Ultrasonda bebeğin görülmesi ise ayrı bir heyecandır. Çünkü anne adayı bebeğini ilk kez görür. O zaman anne adayı bu heyecanı ne zaman yaşar yani bebek ultrasonda ne zaman görülür?

Ultrasonda Bebek Ne Zaman, Hangi Hafta Görülür?

Ultrasonda bebeğin gebeliğin 5.veya 6.haftasında görülmesi mümkündür. Ultrason muayenesi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Karından ve vajinadan ultrason muayenesi yapılmaktadır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür. Gebelik kesesi ise en erken beklenen âdetin üzerinden 1 hafta geçtiyse, yani bir hafta adet gecikmesinde vajinal ultrason ile (teknik adı Trans Vajinal Ultrason) gebelik kesesini  görmek mümkündür. Eğer karından ultrason ile bakılacaksa gebelik kesesi 6. haftada görülmektedir. Yani anne adayları bir hafta daha beklemelidir. Ancak bebek 5. ya da 6. haftada görülmez. 5.ve 6.haftada bebeğin kendisi değil, gebelik kesesi görülür. Yani ultrasonda ilk olarak gebelik kesesi görülmektedir.

HCG hormonu gebeliğe özgü bir hormondur ve gebeliğin ilk döneminden itibaren salgılanmaya başlar. Bu hormon sayesinde testlerde hamilelik olayının olup olmadığı belli olur. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. İlk olarak kandaki HCG miktarı oluşur ve artmaya başlar. Daha sonra ise idrardaki HCG miktarı artar. Bu nedenle kan testlerinde gebelik daha önce anlaşılmaktadır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir.

5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500–1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Karından yapılan ultrasonografi sayesinde 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları gözlemlenir. Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir. Vaginal ultrason ile yaklaşık 6 gün önceden bunları gözlemlemek mümkündür.

23. Hafta Ultrason Görüntüleri: Anne Karnında 23 Haftalık Bebeğin Görüntüsü

Anne adayları için karınlarında taşıdıkları bebeği tanıma isteği çok yoğun yaşanır. Anne adayı için gebelik testi yapıp da hamile olduğunu anladıktan sonra ilk olarak ultrason bebek ile tanışmayı sağlar. Sonra bebeğin hareketleri ile anne-bebek iletişimi çok yoğun biçimde devam edecektir. Gebelikğin 23. haftasında anne karnındaki bebeğin görüntüsünü aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

23. Hafta Ultrason Görüntüleri: Anne Karnında 23 Haftalık Bebeğin Görüntüsü

[nggallery id=8]