Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Hamileliği öğrendikten sonra en çok merak edilen soru bebeğin cinsiyetidir. Anne adayları ise bu konuda daha çok meraklıdır. Bu yazımızda bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftada belli olduğu ve ultrasonda bebeğin cinsiyetinin ne zaman görülebileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bebeğin cinsiyeti ilk döllendiği anda kromozoma bağlı olarak belli olur. Ancak biz bebeğin cinsiyetini öğrenmek için 14–16. haftaya kadar bekleriz. Anne karnında 11. haftada erkek bebeklerde penisin gelişmesi, cinsiyet tahmini için en önemli etkendir. Bu nedenle 11. haftadan önce bebeğin  cinsiyetini ultrasonda görmek mümkün değildir. En kesin sonucu 16 ve 20. haftalar arasında alabiliriz. Cinsiyet tespiti için en yüksek doğruluk oranında en yüksek dönem 16 ve 20. haftalar arasıdır. Bazı anneler 16. haftadan önce bebeğimin cinsiyetini öğrenebilir miyim? Diye soruyor. 12. hafta ile 14. hafta arasında bebeğin cinsiyetini saptamak bazen mümkün olabilir. Uzman bir doktor bu haftalar arasında ultrasonda bebeğin cinsiyetini saptayabilir.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli olur? Bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 11. haftada erkek bebeğin penisi gelişir. Yani 11. haftadan önce cinsiyet tahmini yapmak mümkün değildir. Fakat her bebeğin gelişimi farklı olabileceği için 11. haftada bebeğin cinsiyeti bulunacak diye düşünmemek gerekir. Bazen kullanılan cihazların kalitesi, bebeğin duruş pozisyonu gibi etmenler bebeğin cinsiyetinin görülmesine imkân tanır. Bu konu ise araştırılma altına alınmış ve gebeliğinin 11–14. haftasında olan annelerde bebek cinsiyet tespiti yapılmıştır.%80,3 oranında doğru tahmin edilirken %19,7 hata oranı olmuştur. Yani eğer bebeğinizin cinsiyetini 14. haftadan önce öğrenme istiyorsanız 1/5 oranında hata payını göz önüne almanızda fayda var.

Şunu da belirtmek gerekir ki teknoloji her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Yapılan bir diğer araştırmada da ilk 3 aylık sürecin sonlarında üç boyutlu ultrason ile incelenen 200 annenin cinsiyet tahmininde %85,3 oranında başarı sağlanmıştır. Dört boyutlu ultrason kullanarak cinsiyet tahmini yapıldığında doğru tahmin ihtimali daha da artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.