Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra büyük bir heyecanla bekler. Anne adaylarının heyecanla beklediği olayları şu şekilde sıralayabiliriz;

· Bebeğin ultrasonda görülmesi

· ultrasonda bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi

· Bebeğin hareketlerinin hissedilmesidir.

Anne adayları bu üç olayı heyecanla bekler. Ultrasonda bebeğin görülmesi ise ayrı bir heyecandır. Çünkü anne adayı bebeğini ilk kez görür. O zaman anne adayı bu heyecanı ne zaman yaşar yani bebek ultrasonda ne zaman görülür?

Ultrasonda Bebek Ne Zaman, Hangi Hafta Görülür?

Ultrasonda bebeğin gebeliğin 5.veya 6.haftasında görülmesi mümkündür. Ultrason muayenesi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Karından ve vajinadan ultrason muayenesi yapılmaktadır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür. Gebelik kesesi ise en erken beklenen âdetin üzerinden 1 hafta geçtiyse, yani bir hafta adet gecikmesinde vajinal ultrason ile (teknik adı Trans Vajinal Ultrason) gebelik kesesini  görmek mümkündür. Eğer karından ultrason ile bakılacaksa gebelik kesesi 6. haftada görülmektedir. Yani anne adayları bir hafta daha beklemelidir. Ancak bebek 5. ya da 6. haftada görülmez. 5.ve 6.haftada bebeğin kendisi değil, gebelik kesesi görülür. Yani ultrasonda ilk olarak gebelik kesesi görülmektedir.

HCG hormonu gebeliğe özgü bir hormondur ve gebeliğin ilk döneminden itibaren salgılanmaya başlar. Bu hormon sayesinde testlerde hamilelik olayının olup olmadığı belli olur. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. İlk olarak kandaki HCG miktarı oluşur ve artmaya başlar. Daha sonra ise idrardaki HCG miktarı artar. Bu nedenle kan testlerinde gebelik daha önce anlaşılmaktadır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir.

5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500–1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Karından yapılan ultrasonografi sayesinde 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları gözlemlenir. Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir. Vaginal ultrason ile yaklaşık 6 gün önceden bunları gözlemlemek mümkündür.

“Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?” için 3 yanıt

  1. Slm ben doktorumun demesine göre 11 haftalık hamileyim ama bebek ultrasonda görünmedi, 10 gün sonra tekrar gel bakalım dedi, sizce dış gebelik olabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.