ÜSTÜNE ADET GÖRME NEDİR?

ÜSTÜNE ADET GÖRME NEDİR? ÜSTÜNE GÖRME NE DEMEKTİR?

Hamile kalan bayanlarda görülen, gebeliğe bağlı olarak oluşan kanamalara üstüne görme denir. Normal olarak hamile kalındığında adet kanaması kesilir. Gebeliğin de en önemli belirtisi adet kesilmesidir. Ancak üstüne adet görme denilen olay genel olarak bir sonraki adet tarihine denk geldiği için bu kanamalar adet kanaması sanılır. Son adet tarihinden sonra bayanlar hamile olduğunu fark edemezler ve bir sonraki adet dönemine denk gelen kanamaları adet kanaması sanırlar. Bu olaya üstüne adet görme denir. Bu tür kanamalar gebelikten kaynaklanır. Çünkü hamilelikte bebek rahim yatağında kendine bir yer edinmeye çalışır. Bu nedenle bebeğin kendine yer açması sonucu kanamalar meydana gelir. Bu normal bir durumdur.

Çoğu bayan hamileliği planlar ya da birçok bayan gebe kalacağına ihtimal vermez. Hamileliği planlayan bayanlar Üstüne adet görme durumunda adet olduğunu sanarak üzülebilirler. Ancak aslında bayan hamiledir. Adet kanaması ile bu tür kanamaların karıştırılmasının en büyük nedeni kanamanın bir sonraki adet tarihine denk gelmesidir. Bu yüzden birçok bayan üstüne adet görme olayını karıştırabilir. Gebeliğin başlamış olmasına rağmen kanamaların görülmesi kadınları çoğu zaman yanıltır. Bu noktada şuna dikkat etmek gerekir. Üstüne görme denilen kanamalar lekelenme şeklinde olur. Eğer bayan hamile kaldığını anlamış ve bu kanamalar çok şiddetli oluyorsa hemen bir doktora başvurmalıdır.

Gebelikte Üstüne Görme Belirtileri

Kadınların bu kanamaları birbirinden ayırmasının en kolay yolu adet tarihlerini ve dönemlerini iyi takip etmeleridir. Ayrıca adet kanaması ile üstüne görme denilen kanama birbirinden farklıdır. Normal âdete oranla daha az kanama olur ve kanamalar lekelenme şeklindedir. Böylece bayanlar bu durumu daha kolay ayırt edebilir. 28 gün sonrasında yani bir sonraki adet tarihinizde az bir kanama olursa dikkat etmelisiniz. Çünkü gebe olma riskiniz yüksektir.

Gebelikte Üstüne Görme Neden olur?

Gebelikte üstüne adet görmenin genel olarak sebebi hormonsaldır. Ayrıca gebelikte çeşitli nedenler kanamaya sebep olabilir. Diğer nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz; düşük tehlikesi kanaması, yaralara bağlı kanama, bebeğin rahim yatağına yerleşmesi ve servikal enfeksiyondur.

“ÜSTÜNE ADET GÖRME NEDİR?” için 2 yanıt

  1. Benim adet günüm normalde 10.Mayıs 2016 olması gerekirdi ama üstünden 5 gün geçti ve bugün hafif kanama oldu.ne yapmam gerekir. Bu üstüne adet görmek midir. Hemen yanitlarsaniz sevinirim.

  2. Normal adet kanamadan bi hafta sonra kanlı kahve rengi leke geldi 2 gün boyunca daha sonra test yaptırdım ilki çift çizgi biri silik çıktı 2, testte ise negatif çıktı 2. Tstj bi hafta dura denedim tabi ama hamilelik belirtileri var sizce hamilemiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.