Vajina Nasıl Temizlenir; Vajina temizliği nasıl yapılır?

Vajina Nasıl Temizlenir; Vajina temizliği nasıl yapılır?

Bu yazımızda bayanların en çok merak ettiği bir konu olan, vajina temizliği hakkında bilgi vereceğiz. Vajina nasıl temizlenir? Vajina temizliği nasıl yapılır? Vajina temizliği hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Cinsel bölge temizliği oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle bayanlar cinsel bölge yani vajina bölgesi temizliğinde dikkatli olmalıdır. Özellikle cinsel ilişki sonrası vajina temizliği hakkında bayanlar kararsızlık yaşamaktadır. Bunun nedeni çevreden duyulan yanlış bilgilerdir. Vajina bölgesi sabunla yıkanır mı? Vajina içini yıkamak doğru mudur? Vajina temizliğinde çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak doğru mudur?

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki; vajina temizliği önden arkaya doğru olmalıdır. Yani vajina bölgesinin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu şekilde enfeksiyon riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca enfeksiyon riskine karşı, adet döneminde de vajina temizliğine dikkat edilmeli ve pedleri üç saatte bir değiştirmeye özen gösterilmelidir. Mutlaka her sene doktora giderek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Toplu kullanılan alanlarda tuvalete girmemeye çalışmak en doğrusudur. Bunun dışında herhangi bir sorun olmasa dahi mutlaka doktora giderek gerekli kontrolleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

Vajina içini sabunla yıkamak yanlıştır. Ancak dış bölge sabunla yıkanabilir. Ayrıca diğer kozmetik ürünleri de vajina temizliğinde önerilmez. Çünkü bu tür ürünlerin içerisinde çeşitli kimyasal maddeler vardır. Bu kimyasal maddeler kişide çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle vajina temizliğinde bu tür kimyasal ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Vajina temizliği için üretilen ürünler vajina içi için uygun değildir. Sadece dış genital bölge temizliğinde kullanılmalıdır. Özellikle cinsel ilişki sonrası vajina içini yıkamak birçok bayanın kullandığı bir yöntemdir. Bunun nedeni gebeliği önlemek ve çeşitli hastalıkların bulaşmasını engellemeye çalışmaktır. Ancak vajina içini yıkamak ile bunları engelleyemezsiniz. Vajina içini yıkayarak yani vajinal duş ile gebelik önlenmez. Birçok bayan bu şekilde gebelikten korunduğunu düşünür. Ancak gebelikten korunmak için vajina içini yıkamak yeterli değildir. Vajina temizliğinin sadece su ile yapılması önerilmektedir. Vajina içi hariç genital bölge sadece su kullanılarak temizlenmelidir.

Vajina bölgesinde akıntı, kötü koku ya da sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan kötü koku olması durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu tür belirtiler enfeksiyon olma riskini artırır. Vajina içerisinde bulunan salgılar vajinanın temiz kalmasını sağlar. Yani vajina kendi kendini temizler. Siz sadece dış genital bölge temizliğini yaparak vajina temizliğini yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.