Vajinal Duş Nedir ve Nasıl Yapılır?

Vajinal Duş Nedir ve Nasıl Yapılır?ağda

Vajina içini temizlemek amacıyla vajina içini basınçlı su ya da başka bir sıvı ile yıkamak, vajinal duş olarak tanımlanır. Piyasada vajinal duş için çeşitli parfümlü sıvılar ya da ilaçlar mevcuttur. Ancak bu sıvıların ne kadar sağlıklı olduğu da tartışma konusudur. Vajinal duş bir çok bayanın sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Özellikle cinsel ilişki sonrası gebelikten korunmak için ya da oluşacak kötü kokuyu, akıntıyı engellemek için vajinal duş tercih edilmektedir. Kadınlar çeşitli nedenlerde vajinal duş yapmaktadır.

Bayanların vajinal duş yapma nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Cinsel ilişki sonrasında gebeliği önlemek amacıyla (vajinal duş bir doğum kontrol yöntemi değildir ve gebeliği engellemez)
  • Cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla (vajinal duş cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir koruma sağlamaz)
  • Adet kanaması bittikten sonra vajinada kalan kanı temizlemek
  • Cinsel ilişki sonrasında oluşan kokuyu önlemek ya da vajinal kokuları azaltmak amacıyla (Vajinal kokuları vajinal duş engellemez aksine vajina içinin kötüleşmesine neden olur)
  • Vajinayı tam olarak temizlemek ve kendini bu şekilde daha temiz hissetmek

Bayanların vajinal duş yapması sağlıklı mı?

Vajinal duş, çoğunlukla gebeliği önlemek ve vajinayı tam olarak temizleyerek kendini daha temiz hissetme amacıyla yapılmaktadır. Ancak vajinadan spermleri yıkayarak uzaklaştırmak gebeliği önlemez. Spermlerin hareketli olduğu unutulmamalı ve vajinal duş doğum kontrol yöntemi olarak asla kullanılmamalıdır. Vajinal duşu bir çok bayan sıklıkla kullansa da uzmanlar vajinal duşu asla önermemektedir. Çünkü vajina içi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve vajina kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle müdahale edilmemeli ve vajinanın kendini temizlemesine fırsat verilmelidir. Vajinal duş yapılması sağlıksız ve güvenilir bir yöntem değildir. Günlük hayatta vajina içini temizlememeye özen gösterin ve vajinal bölge için doktorunuz önermedikçe hiçbir kimyasal madde ya da ilaç kullanmayınız.Vajinal duş enfeksiyona yatkınlık sağlayan bir davranıştır ve bazı kimyasal maddeler alerjik reaksiyona neden olabilir.

Eğer vajinada yanma hissi, ağrı, kaşıntı ya da vajinadan kötü koku gelmesi durumunda mutlaka bir jinekologa gitmelisiniz. Ayrıca idrar yaparken yanma ve normal akıntı dışında değişik akıntı olması durumunda da mutlaka bir jinekologa gidilmelidir. Çünkü vajinal duş yapmak sağlıksız ve yukarıda ki sorunlardan birine yol açabilir. Vajinal duş faydalı gibi görünse de aslında yanlıştır.

Normal zamanlarda olduğu gibi gebelik döneminde de vajinal duş yapmak bir çok soruna yol açabilir. Vajinal duş, gebeliğin ilk aylarında düşüğe neden olabilirken son aylarda ise erken doğuma neden olabilir. Vajinal duş sırasında çeşitli mikroplar ya da bakteriler vajina içine girebilir. Bu tür enfeksiyonlar erken doğuma neden olabileceği için anne adayları dikkatli olmalıdır. Vajina dışının sadece su ile yıkanması, vajina içinin yıkanmaması ve vajinanın kendi kendini temizlemesine fırsat verilmelidir. İstenirse vajina dışı parfümsüz beyaz sabun ile yıkanabilir. Ama mümkün olduğunca sadece su ile yıkamaya özen gösterin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.