VAJİNAL KAŞINTI: VAJİNADA KAŞINTI TEDAVİSİ

VAJİNAL KAŞINTI: VAJİNADA KAŞINTI TEDAVİSİ

Vajinal kaşıntı kadınlarda oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle akıntı, yanma ya da kaşıntı gibi şikâyetlerin nedeni genital bölgede oluşan bakteri veya mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Kadınların çoğu bu sorunla bir kez dahi olsa karşılaşmıştır. Bu şikâyetler tedavi edilmediği durumda kişiye çok rahatsızlık verir ve devamlı olarak tekrarlar. Vajina kaşıntılarına sebep olabilecek birçok etmen vardır.

Vajinal kaşıntının nedenleri;

  • En temel neden mikroorganizmalar sebebiyle akıntı gerçekleşmesi sonucunda oluşmasıdır.
  • Bir diğer etken ise iltihaplanmalardır.
  • vajinal mantar problemleri kaşıntının bir diğer nedenidir.
  • Akıntıların olması
  • Yeterli Hijyen sağlanamaması
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Vajina bölgesinin temizlenmemesi
  • Ruhsal bozukluklar ya da sinirsel hastalıklar vajinal kaşıntılara neden olan sebeplerdir.

Vajinal kaşıntı çeşitli nedenlerle oluşabilir. Böyle durumlarda gerekli tedavi sağlanmalıdır. İlk olarak gerekli temizlik kurallarına uymak gerekir. Bir çok hastalığın yeterli hijyen sağlanamadığından oluştuğunu biliyoruz. Bu nedenle hijyen sağlık açısından çok önemlidir. Kadınlar genital bölge temizliğine özen göstermelidir. Genital bölgenin nemli ve ıslak kalmaması gerekir. Ayrıca tahrişe yol açacak temizlik ürünleri de kullanmamalı, bu ürünlerin yerine genital bölge temizliği için üretilen sabunlar kullanılmalıdır. Tüm bu temizlik kurallarına dikkat etmenize rağmen vajinal kaşıntı yaşanıyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu kaşıntının oluşmasında ki en önemli nedendir. Belirtileri ise vajina da yanma ve kaşıntıdır. Mantar enfeksiyonlarında kaşıntı kişiyi çok rahatsız eder ve çok şiddetlidir. İdrar yaparken yanma da oluşmaktadır. Böyle durumlarda doktora gidilmelidir. Doktorun vereceği ilaç ya da kremler sayesinde bu durumdan bir iki gün içinde kurtulabilirsiniz. Kadınlar mutlaka oluşan akıntı, yanma ve kaşıntı gibi durumlarda bir doktora başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.