Yaz hamilelerine öneriler

Yaz Hamilelerine Öneriler

Bu yazımızda yaz hamileliği hakkında anne adaylarına bilgi vereceğiz. Hamilelik oldukça özel bir süreçtir. Ancak yaz aylarında hamilelik, havaların ısınması ile birlikte zorlaşmaktadır. Sıcak havalardan hamileler daha fazla etkilenmektedir. Peki, yaz aylarında hamileler ne yapmalı? Yaz hamilelerine öneriler? Yaz hamilelerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Hamilelikte vücut ısısında artış görülür. Yazın sıcak havalarda vücudun sıcağa karşı direnci azalmaktadır. Bu nedenle anne adayları yaz aylarında gerekli önlemleri almalıdır. Eğer hamileliğiniz yaz aylarına denk geliyorsa, hamileliğin rahat geçmesi için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Anne adayları ilk 3 aylık ve son bir aylık dönemin oldukça zor geçtiğini söyler. Üstelik gebeliğin ilk 3 ayı yaz mevsimine denk geliyorsa anne adayları daha da zorlanır. Gebeliğin belirtileri olan mide bulantısı, halsizlik, kusma, iştahsızlık gibi sorunlar yaz aylarında anne adayını daha da zorlar. Aşırı sıcak hava bu şikâyetleri fazlalaştırır. Bu nedenle anne adayı sıcaktan ve güneşten uzak durmalıdır. Dışarı çıkıldığında ince, bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca koyu renk kıyafetler yerine açık renk kıyafetler giyilmelidir. Güneşin en etkin olduğu, güneş ışınlarının dik geldiği saat 11 ile 3 arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Cilt tipine uygun güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bol su içmek hamilelikte çok önemlidir. Özellikle sıvı kaybının fazla olduğu yaz günlerinde bol su içmek tansiyonu da dengeler. Taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt, su gibi içecekler bolca içilmelidir.

Hamilelikte tatile gidilecekse temizliğinden emin olduğunuz havuzda yüzmelisiniz. Günün erken saatlerinde yapılan yürüyüşler anne adayını rahatlatır. Enfeksiyon riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Uzmanlar yaz hamilelerinin bol bol sıvı almasını önermektedir.

Hamile bayanlar yüzde ve ciltlerinde oluşan lekelerden şikâyet ederler. Yaz aylarında anne adaylarının cilt renginde koyulaşma ve gebelik lekeleri görülebilir. Bu nedenle mutlaka anne adayları güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmelidir. Yürüyüş yapmak, yaz aylarında en iyi egzersizdir. Güneşli havada yürüyüş yapılmamalı, serin havalarda yürünmelidir.

Sıcak havalarda ödem, en rahatsız edici durumdur. Bacaklarda ki şişkinliği azaltmak için tuz tüketimi azaltılmalı ve ayakların altına bir yastık konularak dinlenilmelidir. Rahat ayakkabı giyilmeli ve uzun süre ayakta durulmamalıdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.