YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YIKANIR?

YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YIKANIR?

Hamileliğin başlaması ile birlikte doğuma kadar geçen süre anne için oldukça karışık ve zor bir dönemdir. Ancak bebeğin doğması ile birlikte anne daha fazla zorluk yaşar. Çünkü bebeğin bakımı ile ilgili annenin kafasında birçok soru işareti olabilir. Bu sorulardan biri de bebeğin nasıl yıkanacağıdır. Bebek eve geldikten sonra birkaç gün içinde yıkanabilir. Bebeğin bu ilk banyosu anneler için biraz zor olabilir. Çünkü bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bebek eve geldikten ve birkaç gün geçtikten sonra artık banyo yapmanın vakti gelmiştir. Bebeğin ilk kez su ile tanışacak olması ya da bebeğin çok küçük olması nedeniyle anneler kararsızlık yaşayabilir. Hatta ilk çocukları olan genç anneler bebeklerini yıkamaya cesaret edemezler. Bu nedenle aile büyüklerinden yardım alırlar. Bebeğin bakımı çok önemlidir. Banyo da bu bakımın içinde önemli bir yer tutar.

Bebeği banyo yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İlk olarak bebeğin cildinin yumuşak ve hassas olduğu göz önüne alınarak bebekler için üretilen ürünleri kullanmak gerekir. Bebek küvette yıkanacaksa göbeği düştükten 4 gün sonra yıkanmalıdır. Göbeği düşene kadar bebek küvette yıkanmamalıdır. Yeni doğan bebeklerde banyo sonrasında vücutta kızarmalar olabilir. Bu normaldir ancak deride döküntüler meydana gelirse hemen doktora götürülmelidir. Anne bebeği yıkamaya başlamadan önce gerekli malzemeleri yanına koymalıdır. Çünkü herhangi bir şey gerekli olduğunda anne bebeği tek başına bırakıp gidemez. Bu nedenle aksaklıklar yaşamamak için ayrıntıları iyi düşünmek gerekir. Bebeği yıkamaya başlamadan önce su sıcaklığı ve ortamın ısısı iyi ayarlanmalıdır. Oda ısısının 23–25 derece arasında olması gerekir. Bebeği banyo yaptırdıktan sonra hemen giydirmek için bebeğin eşyalarını yakın bir yere konmalıdır. Bebeği yıkamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada bebeği banyo öncesinde emzirmemek gerekir. Aksi durumda bebek kusabilir. Banyonun bebek için çok faydası vardır. Hem rahatlamasını hem de rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Bebeği yıkamaya başlamadan önce suyun sıcaklığı ayarlanmalı ve gerekli eşyalar hazırlanmalıdır. Bebek leğende yıkanacaksa mutlaka leğenin altına kalın havlu gibi şeyler konmalıdır. Küvet ya da leğene çok su konmamalı, yavaş şekilde su dökerek yıkanmaya başlanmalıdır. Daha sonra sabunlanmış yumuşak bebek süngeri ile bebeğin ön tarafı ve sırtı sabunlanır. Bebeğin vücudu yavaş bir şekilde ovularak durulanır. Ardından sıra bebeğin başını yıkamaya gelir. Aynı şekilde bebeğin kulaklarına su kaçırmamaya dikkat ederek bebeğin başı nazik biçimde sabunlanır ve aynı biçimde durulanır. Böylece yıkama işlemini bitirmiş oluruz. Yıkama işlemi bittikten sonra bebek hemen ılık bir havluya sarılarak kurulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.