Yeni doğan bebeklerde işitme testi

Yeni doğan bebeklerde işitme testi

Bebeklere doğumdan itibaren birçok testler yapılmaktadır. Bu testlerden biriside işitme testidir. İşitme testi doğumdan sonra yapılması önemli ve gerekli bir testtir. Bunun nedeni yeni doğan her 1000 bebeğin 3’ünde doğumsal ya da yeni doğan döneminde geçirilen hastalıklar nedeniyle işitme kaybı olmaktadır. Bebeklerde en sık karşılaşılan duyu bozukluğu işitme kaybıdır. Bu oranlar göz önüne alındığında yeni doğanların işitme taramasından ve işitme testlerinden geçmesinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Hastalığın erken tanısı, tedavi için oldukça önemlidir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde bu tür testlerin yapılarak erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanması sağlanmalıdır.

Normalde bebekler doğduğunda işitme duyumu oldukça gelişmiştir. Bebek ilk günlerde çevreden gelen ani seslere tepki verir. Hatta doğumdan sonraki haftalarda ani seslere irkilir ve gözlerini kırpar. Bebeklerde dil gelişimi doğumdan sonraki haftalarda ve aylarda algıladığı seslerle oluşur. İşitme sorunu olan bebekler erken teşhis ve tedavi edilmezse konuşma açısından ciddi sorunlar yaşar. İşitme probleminde gerekli tedavi sağlanmaz ise ileride istenmeyen gelişim ve duyum bozuklukları görülür. Bu nedenle işitme testinin doğumdan sonra hemen yapılması, sorunun tespiti ve tedavisinin hemen başlanması gerekir.

İşitme testinin tüm yeni doğan bebeklere yapılması gereklidir. Çünkü işitme kaybı yaşayan bebeklerin büyük bir kısmı herhangi bir risk faktöründe bulunmayan bebeklerdir. Yani işitme kaybı her bebekte olabilecek bir sorundur.

Yeni doğan bebeklere işitme testi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklere uygulanacak birkaç çeşit test vardır. bu tarama testlerinden ilki Otoakustik emisyon testidir. Bu testte kulağa yerleştirilen bir probla kulağa iletilen sesin iç kulak tarafından yansıtmasını kaydetmeye dayalı test yöntemidir ve çok kısa bir sürede bu test gerçekleştirilir. Bir diğer test ise; Bera testidir. Bera testi ise bebeğin dış seslere karşı tepkisini ölçen bir kayıt cihazıdır. Ayrıca bebeğin kulağına sesler verilerek duyup duymadığı beyin dalgaları ile ölçülür. Bu işitme testleri oldukça güvenilir testlerdir ve bebeğe hiçbir zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.