YENİ DOĞAN SARILIĞI NEDİR?

YENİ DOĞAN SARILIĞI

Yeni doğan sarılığı, yeni doğan bebeklerde görülen sarılıktır. Sarılık, yeni doğan bebeklerde en sık görülen sorunlardandır. Genelde bebeklerin çoğunluğunda görülür. Doğumdan sonraki günlerde oluşan ve ilk haftalarda beliren geçici bir hastalık olan sarılık; cilde sarı rengi veren maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi sonucu deride birikmesi olayıdır. Bu maddeye bilirubin denir. Kısaca sarılık bilirubin denilen maddenin aşırı miktarda yapılmasıyla veya vücuttan atılımı sırasındaki bozukluklardan oluşur diyebiliriz.

Yeni doğan bebeklerde görülen sorunlardan birisi de yeni doğan sarılığıdır. Yeni doğan bebeklerin %96’sı gibi bir oranda yeni doğan sarılığı görülür. Bazı bebeklerde sarılık görülmez ya da vücutta bilirubin miktarının aşırı artmamasından dolayı gözle görülmez. Bu nedenle birçok bebekte sarılık fark edilmez. Bu tanımladığımız sarılık geçicidir ve fizyolojik sarılık adını alır. Fizyolojik sarılık tehlikesiz olup bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Bebeklerde yeni doğan evresi diye tanımlanan ilk 28 gün oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde sarılık 3–5 gün arasında başlar ve 10–12 gün arasında biter.

Yeni doğan sarılığının oluşmasında birçok neden olabilir. Genelde doğumdan sonraki sarılıklar fizyolojiktir ve kendiliğinden geçer. Bunun yanında sarılığa neden olan diğer faktör kan uyuşmazlığıdır. Anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı sarılığa neden olabilir. Sarılığa neden olabilecek diğer nedenleri şu şekilde sıralayabilir; anne sütü sarılığı, annede diyabetin olması, doğuştan oluşan enzim hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, bebeğin doğumdan itibaren yeteri kadar anne sütü alamaması ya da yeteri kadar beslenememesi gibi nedenler olarak sıralanabilir.

Sarılığın genelde geçici olduğunu söylemiştik. Ancak bazı bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle sarılık geçmeyebilir. Böyle durumlarda hemen bir doktora gidilmelidir. Anne sütünün eksikliği de bebeklerde sarılığa neden olur. Bazı anneler sarılık nedeniyle bebeklerini emzirmemektedir. Bu yanlış bir davranıştır. Bebek yeterli anne sütünü almalıdır. Bazı durumlarda sarılık olan bebeklere dikkat edilmelidir. Bu durumlar; erken doğan bebekler, uzun süren sarılıklar, emme sorun olan ve iyi beslenemeyen bebeklerde ve doğumdan sonraki gün sarılık olan bekler doktor gözetiminde takip edilmelidir. İki haftadan uzun süren sarılıklar da hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.