Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yeni doğan sarılığı nedir?

Sarılık; cilde sarı rengi veren maddenin, kandaki seviyesinin yükselmesi sonucu deride birikmesi olayıdır. Bu maddeye bilirubin adı verilir.

Yeni doğan bebeklerde en sık rastlanan bir olaydır ve bebeklerin çoğunda bu olay görülür. Ancak bazen sarılık gözle görülemeyebilir. Gözle görülmesi için bilirubinin belli bir seviyenin üstüne çıkması gerekir. Bazı bebeklerde bu seviye yukarı çıkmadığı için sarılık fark edilmez. Bebek için ilk 28 gün çok önemlidir ve bu evreye yeni doğan adı verilir. Doğumdan sonraki günlerde oluşan sarılık geçicidir ve fizyolojik sarılık adı verilir. Bu tehlikesizdir ve iki üç haftada kendiliğinden geçer.

Sarılık bebeklerde ilk 5–6 gün içinde başlar ve 11–12 hafta içinde son bulur. Bazı anneler bebeğe zararı olacağını düşünüp, anne sütünü kesiyor. Ancak bu yanlıştır ve sarılık bebek için zararlı değildir. Bu yüzden bebek aldığı sürece anne sütüne devam edilmelidir. Sarılık bebeklerde kendiliğinden geçen bir olaydır ama eğer bebekte bir sağlık sorunu varsa geçmeyebilir. O zaman bir doktora gidilmelidir. Mama ile beslenen bebeklerde sarılık görülme oranı daha yüksektir. Yeni doğan bebekte sarılık 2 haftadan uzun sürerse bu olaya uzamış sarılık denir. Hastaneye gidilip bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Tedavisi gecikirse bebeklerde zihinsel gelişim geriliğine yol açabilir.

Yeni doğan bebeklerde sarılık neden olur? Yeni Doğan Sarılığının Sebepleri

Genellikle doğumdan sonra oluşan sarılıklar fizyolojik sarılıktır ve iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Diğer bir sarılık nedeni ise kan uyuşmazlığıdır. Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa bu bebekte sarılığa neden olur. Kan uyuşmazlığı olduğunda annede bebeğin kan grubuna karşı antikorlar oluşur ve bu antikorlar bebeğe plasenta yoluyla geçer. Bu olay bebeğin alyuvar hücrelerinin parçalanmasına yol açar. Bunun sonunda da fazlaca açığa çıkan bilirubin bekte sarılığa neden olur.

Kan uyuşmazlığı dışında bebekte sarılığa neden olan sebepler;

Doğuştan gelen enzim hastalıkları,

Anne sütü sarılığı,

İdrar yolu enfeksiyonları,alperen-3

Annede diyabet olması,

Bebeğin ilk günlerde yeterince anne sütü alamaması,

Biberonla beslenen bebeklerin de yeterince mama alamaması sonucu sarılık oluşur.

Bebeğin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

Kanda ki bilirubin seviyesi arttığında ilk olarak sarılık bebeğin yüzünde başlar ve sırayla kol ve bacaklara, göğse ve karna ilerler. Ayrıca göz akları da sarı renkte olur. Gün ışığında bebekte ki sarılık daha belirgin ortaya çıkar. Aynı zamanda parmağınızı bebeğin vücuduna hafifçe bastırıp çektiğinizde sarı renk kendini daha çok belli eder. Sarılığın belirtisi zaman geçtikçe daha da belirginleşir. İlk olarak ciltteki sarılık giderek koyulaşır. Bu yüzden bebek daha çok uyku uyuma isteği duyar. Emme isteğinde de düşüş gözlenir. Yeterince beslenemeyen bebekte sarılık iyice artar. Uzayan sarılıklar eğer beyni etkilemiş ise bebek başını geriye atarak ince bir sesle ağlamaya başlar. Bu durum havaleye kadar gidebilir. Bunun sonucunda bebekte zekâ geriliği, işitme ya da görme sorunları olabilir. Bu kötü sonuçların doğmaması için bebek sarılık olsun ya da olmasın bir sağlık kuruluşuna gidip, bilirubin seviyesi testi yaptırmalısınız. Bu sayede aksi bir durumda tedaviye başlanabilir.

Bazı bebekler sarılıktan dolayı daha dikkatli şekilde takip edilmelidir. Bunlar, erken doğan bebekler, sarılığı iki haftadan uzun süren uzayan sarılıklarda, emme sorun olan ve iyi beslenemeyen bebeklerde, doğumdan sonraki ilk günde sarılığı tespit edilen bebekler dikkatli takip edilmelidir.

Sarılık geçici bir durumdur ve zararsızdır. Ancak bazı olağan dışı durumlarda hemen doktora gidilmelidir. Bunlar, bebek günde 4 kere dışkı yapıyorsa, ilk haftada 2 kere dışkı yapıyorsa, ilk ayını doldurmasına rağmen rengi hala sarı ise, bebeğin cildi koyu sarı renkte ise, bebek emmek islemiyor ve yeteri kadar beslenemiyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.