YERLEŞME KANAMASI NEDİR?

gebelik-ne-zamanBazı dönemlerde adet öncesinde ya da adet sonrasında lekelenme şeklinde kanamalar olabilir. Elbette anormal kanamalar normal değildir ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Ancak implantasyon (yerleşme) kanaması, bu kanamalardan farklıdır. Gebelik sürecinde döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında hafif lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir. Bu süreçte yumurta döllenmiş ve kanallardan geçerek rahme tutunmaya çalışmaktadır. Bu sırada oluşan kanamaya yerleşme kanaması adı verilir.

Yerleşme kanaması çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılır ve bayanlar regl olduğunu sanır. Ancak adet kanaması ile yerleşme kanaması birbirinden farklıdır. Yerleşme kanamasının, adet dönemine denk gelmesi nedeniyle çoğu zaman regl başlangıcı sanılmasına neden olur.

Regl kanaması ile yerleşme kanaması nasıl ayırt edilir?

Bu iki kanama birbirinden farklıdır. Öncelikle adet kanaması en az üç gün süreyle ve belli bir yoğunlukta olur. Ancak yerleşme kanaması hafif lekelenme şeklinde olur. Yani yerleşme kanaması yoğun olmaz. Bu yerleşme kanaması bir gün ya da bir günden fazla sürebilir. Ancak yoğunlukta artma olmaz. Yerleşme kanamasını renginden de anlayabiliriz. Bu kanamalar pembe ya da kahverengi olur. Adet kanaması gibi kırmızı olmaz.

Özellikle gebelik planlayan bayanlar, bu tür kanamaları hamilelik belirtisi kabul edebilir. Tabiî ki bazen gebelik olmayan bayanlarda da bu tür kanamalar görülebilir. Bu nedenle bayanlar bu konuda dikkatli olmalıdır. Gebelikten emin olmak için adet gecikmesinden sonra kan ya da idrar testi yapılarak kesin sonuç öğrenilmelidir.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.