YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ

 

Bu yazımızda çatlatma iğnesi hakkında bilgi vereceğiz. Yumurta çatlatma iğnesi nedir? Yumurta çatlatma iğnesi ne işe yarar? Çatlatma iğnesi ne zaman yapılır? Yumurta çatlatma iğnesi ile hamilelik şansı ne kadar artar? Çatlatma iğnesi hakkında bilgi?yumurtlama-gunu

Kısırlık yani infertilite tedavisinde ilk başvurulan yöntem yumurtalıkların uyarılmasıdır. Yumurta uyarılma işlemi klomen adı verilen bir ilaçla ya da bir üst tedavi olan iğne tedavisi ile gerçekleştirilir. Yumurta oluşturmak ve yumurtaların olgunlaşmasını sağlamak için farklı ilaçlar vardır. Burada amaç folikülü büyütmek ve istenilen olgunluğa gelmesini sağlamaktır. Yumurta istenilen büyüklüğe geldiğinde (17–20 mm olduğunda) çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, bir hafta boyunca düzenli cinsel ilişkiye girilir. Eğer aşılama yapılacaksa iğneden bir gün sonra aşılama yapılır. Bu işlemler doktor kontrolü altında olduğundan, doktorunuz size gerekli bilgiyi verecektir. Yumurta çatlatma iğnesi ile yumurta büyütme amacıyla kullanılan ilaçlar birbirinden farklıdır. Yani yumurta büyütmek amacı ile kullanılan ilaç ya da iğneler genellikle 10 gün boyunca kullanılır. Ancak çatlatma iğnesi tek doz ve bir kere kullanılan bir iğnedir. Yumurtaların uyarılması işlemine âdetin 2–5 günleri arasında başlanır. Bu işlem hap ile olabileceği gibi göbekten ya da koldan vurulan iğnelerle de olabilir. Yumurta istenilen büyüklüğe gelinceye kadar hap ya da iğneye devam edilir. İki gün arayla doktorunuz sizi ultrason ile muayene ederek yumurtaların gelişimi izler. Yumurta gelişene kadar yani ortalama 10 gün boyunca bu işlem devam eder. Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğne Ovitrelle, Profasi ya da Pregnyl olabilir. Burada önemli olan bu iğnenin doğru zamanda yapılmasıdır. Doktorunuzun size söylediği zamanda yapılması tedavinin başarısı için önemlidir. Eğer aşılama tedavisi görüyorsanız, çatlatma iğnesinden 36 saat sonra aşılama işlemi yapılır. Çünkü yumurta iğne yapıldıktan 36 saat sonra çatlar.

Yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan sonra (iğne vurulduğu gün)cinsel ilişki önerilmez. Ortalama 36 saat sonra yumurta çatlar ve bu saatlerde cinsel ilişki olması hamilelik şansını arttırır. Aşılama yapıldıktan sonra ki iki gün sıklıkla cinsel ilişkide bulanmak da hamilelik şansını arttıracaktır.

Yumurta çatlatma iğnesi yumurta istenilen büyüklüğe geldiğinde yani 17–20 mm olduğunda uygulanır. Doktorunuz ultrason muayenesi ile yumurtaların gelişimini izler ve size çatlatma iğnesini hangi gün yapacağınız hakkında bilgi verir. Çatlatma iğnesini mutlaka doktorunuzun söylediği saatte yapmaya özen gösterin.

Çatlatma iğnesini kendiniz ya da çevrenizden biri yapabilir. Bu iğne eczanede ya da herhangi bir sağlık kuruluşunda da yapılabilir. İğne cilt altına veya kas içerisine enjeksiyon yapılacak şekilde hazırdır. Doktorunuzun önerdiği şekilde göbek etrafına ya da üst kol arka tarafına iğne uygulanır. İğne kullanıma hazır olduğundan, kolaylıkla cilt altına enjekte edilir. Çatlatma iğnesi kullanıma hazır olduğundan kolaylıkla vurulabilen bir iğnedir. Sadece kutudan çıkararak iğneyi kolaylıkla vurabilirsiniz. Çatlatma iğneleri alındıktan sonra hemen uygulanmayacaksa, mutlaka buzdolabının kapak kısmında saklanmalıdır. İğne sıcak ortamda bırakılmamalıdır.

“YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ” için bir yanıt

  1. Doktorum bugün catlatma ignesi verdi ve hemen aksam 20 de yaptir dedi ama eczanelerde bulamadik anca yarin dediler 1 gün gecikmeli olursa yine ayni etkiyi faydayi görürmuyuz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.