Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama (ovulasyon) dönemi hesaplama

 

Bu yazımızda hamile kalmak isteyen bayanları yakından ilgilendiren bir konu olan, yumurtlama (ovulasyon) tarihi hesaplama hakkında bilgi vereceğiz. Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? Takvim yöntemi ile yumurtlama günü hesaplama nasıl olur? Yumurtlama belirtileri nelerdir? Yumurtlama (ovulasyan) günü hakkında bilgi.

Gebelik karmaşık bir süreçtir ve birçok bayan çok istemelerine rağmen hamile kalamamaktadır. Bu nedenle hamilelik şansını yükseltmek için gebe kalma günlerini iyi bilmek ve bu günleri takip etmek önemlidir. Çünkü hamileliğe en elverişli zamanlar, yumurtlamanın olduğu gün ve önceki üç gündür. Bu tarihlerde cinsel ilişki sonrası gebe kalınma ihtimali yüksektir. Birçok bayan yumurtlama gününü takip ederek hamile kalmıştır. Yalnız hamile kalmak için sadece yumurtlama tarihini hesaplamak yeterli değildir. Çünkü bir kadının hamile kalabilmesi için, yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bunu ovulasyon yapması( yani yumurtlaması) ve bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanarak burada sperm ile döllenmesi gerekir. Ayrıca cinsel ilişki sonrası spermler ve yumurta ortalama 24 saat canlı kalabilmektedir.

Peki, yumurtlama günü nasıl hesaplanır?

Bir bayanda normal adet döngüsü 28 ile 30 gün arasında değişmektedir. Yani normalde ilk adet günü ile sonraki âdetin ilk günü arasındaki süreç 28 gündür. Bu süreç adet döngüsü olarak adlandırılır ve yumurtlama günü hesaplamada bu döngüye göre olur. Hamilelik için verimliliğin en yüksek olduğu dönem yumurtlama gününe en yakın olan 3 – 4 günlük dönemdir. Bu durumda 28 günde bir adet gören bir bayanda yumurtlamanın olduğu gün âdetin 14. günüdür. 30 günde bir adet olan bir bayanda ise yumurtlama günü âdetin 16. günüdür. Yani yumurtlama iki âdetin tam ortasında ki günde gerçekleşir. Yumurtlama gününü etkileyen durumlardan biri adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği gibi bir durum da adet döngüsü değişeceği için hamile kalmak isteyen bayanlar adet dönemlerini düzenli bir şekilde kaydetmelidir.

Düzenli adet olan bayanlar adet kanamasının başladığı ilk günden saymalı, 10 ile 14. günler arasında düzenli şekilde cinsel ilişki de bulunarak hamilelik şansını arttırabilir. Yani diğer adet dönemine 18 gün kala bir haftalık süreç yumurtlamanın olduğu günlerdir. Yumurtlama gününü hesaplamanın en kolay yolu âdetin ilk gününden saymalı ve âdetin 10. gününden itibaren bir hafta boyunca düzenli cinsel ilişkide bulunarak hamile kalabilirsiniz. Önemli olan adet döngüsünü takip etmektir. Örneğin bazı bayanlarda adet döngüsü 28 gün iken bazı bayanlarda 30 gündür. Bu durumda yumurtlama günü 16. güne kayar. Bazı bayanlar ise adet döngüsü 26 gündür. 26 günde bir adet olan bayanda yumurtlama günü âdetin 12. günüdür. Bu şekilde hesaplanarak hamilelik şansı arttırılabilir.

Bazı bayanlarda özellikle adet düzensizliklerinde yumurtlama günü herhangi bir günde olabilir. Bu yüzden yumurtalıkların düzgün çalışması önemlidir. Takvim yöntemi dışında yumurtlama gününü anlamanın birkaç yolu vardır. Vücut ısısının ölçülmesi bir diğer yöntemdir. Yumurtlama sonrası vücut ısısında artış olur. Diğer belirtiler ise; vajinal akıntıda artış, vücut ısısının artması, tek taraflı ya da çift taraflı kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyetin artması ve bazen cinsel istekte artıştır.

“Yumurtlama Günü Hesaplama” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.